17 серпня в Новомосковську обговорювали наслідки євроінтеграції

У понеділок у стінах Новомосковської міської бібліотеки відбулася презентація дослідження наслідків євроінтеграції для ринку праці України.

17 серпня в Новомосковську обговорювали наслідки євроінтеграції

Питання євроінтеграції останніми роками посідали чи не перше місце за популярністю.

Разом із тим низка аспектів підписаних угод і досі поза фокусом суспільної уваги. Насамперед це соціально-економічні ефекти асоціації України з ЄС.

Як зазначив Віталій Дудін, автор юридичної частини дослідження: «Ми можемо почути про будь-що. Говорять про цивілізаційний вибір нації, про можливість безвізового в’їзду ледь не  наступного понеділка, але текст ратифікованої угоди містить і низку неприємних сюрпризів. Євродирективи щодо праці пропонують певні прогресивні норми. Це, в першу чергу, більш збалансоване ставлення щодо рівних умов для чоловіків та жінок, деякі аспекти санітарних нормативів. Але за формулюванням це, скоріше, рекомендації. А ось скорочення строку, в який працівника повинні попередити про звільнення, чи консультації з профспілкою замість погодження щодо звільнень робітників є нормами, що погіршать позиції людей найманої праці. До того ж, у нас найбільший в Європі ризик невиконання трудового законодавства роботодавцями, тому послаблення обов’язків власників підприємств – це однозначний негатив для працюючої більшості. Такі нові правові реалії є викликом для українських робітників, і ані Кабмін, ані парламент ще не висунули програми з мінімізації цих негативних ефектів».

Разом із тим загальні економічні прогнози також невтішні. За результатами дослідження, в більшості галузей виробництва найближчими роками спостерігатиметься спад. Винятком буде лише сільське господарство – близько 2% зростання, та текстильна промисловість – близько 19%. «Зростання в легкій промисловості зумовлено великою трудомісткістю такого виробництва та найнижчою вартістю праці в Європі», - зауважив керівник дослідження, кандидат економічних наук Захар Попович.

Учасники заходу зійшлися на тому, що шляхи подальшої євроінтеграції України  багатоваріантні. Поліпшення соціально-економічного становища найманих працівників та безробітних залежатиме насамперед від того, наскільки українське суспільство і, в першу чергу, профспілкові, громадські організації та державні органи зможуть імплементувати позитивні аспекти європейського досвіду, не руйнуючи, а посилюючи існуючу в Україні систему соціального захисту, яка в цілому відповідає європейським стандартам. Питання тут, скоріше, не в радикальній зміні законодавчих норм, а в радикальній зміні відношення до їхнього належного правозастосування, досягнення дієвого верховенства права в Україні.

Крім матеріалів дослідження в фонд бібліотеки було передано повний комплект журналу соціальної критики «Спільне», який видається групою молодих економістів та соціологів з Києво-Могилянської академії та інших вишів столиці.