«Авангард» може стати локомотивом розвитку Новомосковська

Кінотеатр «Авангард» – не просто будівля, з якою у багатьох новомосковців пов’язано багато спогадів. Це - символ епохи, предмет тривалих судових тяганин і навіть можливість для створення нового майбутнього. У цьому матеріалі ми зупинимось на двох «іпостасях» знакової будівлі – значенні для сучасників та можливостей для них же та їх дітей.

«Авангард» може стати локомотивом розвитку Новомосковська

Доведи, що не верблюд

У 2006 році територіальна громада міста Новомосковська, в особі Новомосковської міської ради уклала договір оренди із приватним підприємцем Максимчуком Олександром Степановичем про тимчасове платне користування кінотеатром «Авангард» - Центром дозвілля «Партком».

Договір був укладений до 2049 року, а вартість оренди зафіксована на рівні 1122 грн 82 коп на місяць. Враховуючи, що загальна площа кінотеатру «Авангард» без господарчих будівель складає 1297,8 кв.м, то орендар мав сплачувати до 2049 року по близько 1 грн за 1 кв.м.

Такий стан речей не міг задовольняти міську владу, яка вважала, що недоотримує кошти до бюджету, та мешканців міста, які так і не побачили на місці орендованого приміщення культурного центру.

На даний момент існують стоси ухвал та рішень судів усіх інстанцій, де розглядається справа «Авангарду». Але досі комісія Новомосковської міської ради не має можливості оглянути приміщення та підтвердити або спростувати його цільове або нецільове використання.

У липні 2013 року в інтерв’ю нашій газеті начальник управління туризму та культури Новомосковської міської ради Віктор Шаликін, говорячи про кінотеатр «Авангард» сказав: «На наступну сесію виноситься рішення на розсуд наших депутатів про розрив договору оренди. Ви, мабуть, знаєте довгу історію із орендарями, і судова тяганина там теж була довга».

Судові розгляди справи розпочались з 2008 року. Принаймні цим роком датована перша постанова суду по «Авангарду» у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Цей документ цікавий тим, що у постанові суду вказано з посиланням на ст. 10 закону України «Про оренду державного та комунального майна», що істотними умовами договору є, у тому числі, «порядок здійснення» орендодавцем контролю за станом об’єкта оренди.

Але досі власник приміщення, тобто територіальна громада міста в особі Новомосковської міської ради, не має можливості контролювати стан об’єкту оренди – кінотеатру «Авангард».

У тому ж інтерв’ю нашій газеті Віктор Шаликін говорив з позиції людської логіки та здорового глузду.

«Але що встановлювати (цільове чи не цільове використання приміщення – прим. ред), якщо всім відомо, що 8 років «Авангард» не працює, а приміщення використовується, як якісь склади? Проте мене надзвичайно радує позиція міського голови, інколи я навіть можу позаздрити його сміливості і послідовності у цьому питанні. Я просто розумію об’єм роботи, який належить виконати, оскільки там все зруйновано, кинуто і недороблено. Є воля міської влади і особисто мера провести реставрацію і зробити в цій будівлі сцену, виставковий зал, те, чого нам так не вистачає. У нашому музеї ми вже задихаємося, як Дюймовочка в шкаралупці», - говорив він.

«Якщо ми повернемо це приміщення, то це буде здорово, оскільки «Авангард» знаходиться в історичній будівлі дореволюційного кінотеатру «Модерн».  Це змогло б вирішити деякі надзвичайно болючі проблеми для новомосковської культури», - наголошував Шаликін.

Але з точки зору законності, для того, щоб підтвердити очевидне, необхідні, висновки компетентних осіб.

Наприклад, для того, щоб довести, що будівля, яка належить новомосковцям, руйнується, чомусь недостатньо зовнішнього огляду. Для того, щоб довести, що у зачиненому приміщенні немає центру дозвілля, треба потрапити всередину і побачити, що його немає.

Просто зачинені двері та неремонтована споруда вважаються недостатніми доказами.

Тимчасова депутатська комісія зафіксувала той факт, що вхідні двері об’єкту зачинені і «потрапити до об’єкту не представляється можливим»
Тимчасова депутатська комісія зафіксувала той факт, що вхідні двері об’єкту зачинені і «потрапити до об’єкту не представляється можливим»

Цікавим є той факт, що зараз Новомосковська міська рада навіть не отримує орендної платні за кінотеатр «Авангард».

У 2008 році з приватним підприємцем Максимчуком була укладена додаткова угода, за якою збільшувалась орендна платня. Але оскільки вона була укладена тодішнім виконуючим обов’язки начальника управління культури без згоди на це Новомосковської міської ради, ця додаткова угоду була визнана судом недійсною.

Таким чином, на момент розгляду справи (2011 рік – прим. ред) підприємцем Максимчуком фактично було переплачено орендну плату у сумі 202669 грн. 45 коп.

Зараз раніше сплачені кошти покривають необхідні поточні виплати.

Змінюються уряди, президенти, склад парламенту, курс гривні до вільно конвертованих валют, а приватний підприємець Максимчук сплачує близько 1 гривні за 1 квадратний метр приміщення у центрі міста.

Тоді ж, у 2011 році, Новомосковська міська рада прийняла рішення про створення тимчасової депутатської комісії для вивчення стану орендованого кінотеатру «Авангард».

Головою комісії став Сергій Коцюра. Ніяких документів щодо обстежень приміщення «Авангарду» комісія не створила, принаймні інформацією про них не володіє юридичний відділ Новомосковської міської ради.

За 2 роки відсутності будь-яких результатів роботи комісії, Сергій Коцюра взяв самовідвід, і у 2013 році головою тимчасової депутатської комісії став Олександр Воскобойник.

Протягом 2013 року за позовом Новомосковської міської ради до приватного підприємця Максимчука тривали судові суперечки, де орган місцевого самоврядування вимагав надати від орендаря безперешкодний доступ до об’єкта оренди.

Тимчасова депутатська комісія у 2013 році зафіксувала той факт, що вхідні двері об’єкту зачинені і «потрапити до об’єкту не представляється можливим».

Разом з тим було зафіксовано, що «зовнішній вигляд об’єкту незадовільний, що виражається в облупленні фарби та осипанням архітектурних частин будівлі, відсутні будь-які зовнішні признаки ремонту об’єкту».

Оскільки представники Новомосковської міської ради ніяким чином не могли потрапити до приміщення територіальної громади, то довелось звертатись до орендаря через ЗМІ. Так, у 2013 році були розміщенні оголошення у місцевих газетах зі звернення до підприємця Максимчука з проханням надати доступ до об’єкту оренду, щоб перевірити його використання відповідно до умов договору.

Наскільки відомо на даний момент, до приміщення, ніхто з представників Новомосковської міської ради та контролюючих органів не потрапив.
Такий детальний опис судових та інших бюрократичних перипетій важливий з огляду на те, що в цій історії Новомосковська міська рада (орендодавець) фактично змушена доводити те, що є очевидним, і вимагати того, що, крім очевидності, ще й зазначено в договорі оренди.

Ні отримати доступ до приміщення, ні оглянути його власники, виходить, не можуть?

Тобто якщо припустити, що така ситуація склалась між приватними особами, то людина, яка здала квартиру іншій людині, не може ні перевірити, в якому стані вона утримується, чи використовується за призначенням (наприклад, для проживання, а не для, припустимо, облаштування пральні)?

У 2014 році міський голова Сергій Мороз звернувся до начальника Новомосковського МВ УМВС з повідомленням про злочин.

Згідно з цим повідомленням, значне пошкодження приміщення «знецінює останній, спричиняє матеріальні збитки», і в цьому вбачаються ознаки ст. 194 Кримінального кодексу України, а саме: умисне знищення або пошкодження майна.

При цьому підприємець Максимчук звертався до Новомосковської міської ради по дозвіл на проведення ремонтних робіт, як цього вимагає договір оренди.

«З 2011 року підприємець Максимчук просить дозволу на ремонт і звертався повторно. Звертався до суду, щоб визнати наші  дії протиправними, але суд відмовив повністю», - пояснив юрист Новомосковської міської ради.

Адже Новомосковська міська рада не може дати дозвіл на проведення ремонтних робіт, якщо її представники не оглянули приміщення.

Таким чином, утворюється замкнене коло документів і дозволів, у якому перемогти зможе той, хто краще витлумачить кому або крапку з одному із законів, кодексів чи підзаконних актів, і нарешті доведе, що не верблюд.

При цьому, приміщення кінотеатру «Аванград» стоїть зачинене, руйнується, ніхто з новомосковців не хвалився тим, що побував у новому центрі дозвілля.

Підприємець Максимчук повністю нас ігнорує, а приміщення при цьому руйнується. Хоча за договором оцінка стану «Авангарду» має бути кожні 3 роки.
Підприємець Максимчук повністю нас ігнорує, а приміщення при цьому руйнується. Хоча за договором оцінка стану «Авангарду» має бути кожні 3 роки.

Громадянська відповідальність

Новий поштовх ця справа отримала нещодавно. Новомосковський міський відділ  управління Міністерства внутрішніх справ 10 березня розповсюдив інформацію про те, що «Авангардом» зайнялись правоохоронці.

Дніпропетровський обласний благодійний фонд «Надія мрії» в особі голови правління Дмитра Швацького також звернувся до міліції з повідомленням про злочин, а саме «умисне знищення або пошкодження майна», тобто приміщення кінотеатру «Авангард».

На даний момент, за інформацією міліції, розпочато досудове слідство,  «проводяться допити свідків, призначено архітектурно-будівельну перевірку, за результатами якої буде вирішено питання щодо призначення будівельної експертизи».

Сам Дмитро Швацький пояснює своє повідомлення про злочин активною правозахисною діяльністю та розраховує на неупередженість слідства.

«Наш благодійний фонд працює тривалий час у Дніпропетровській області, і завжди особливу увагу ми приділяємо захисту прав і свобод дітей. Коли мені стало відомо, наскільки складна ситуація у Новомосковську з культурним розвитком дітей та молоді, я звернув увагу на те, що у місті, насправді, є ресурси для розвитку», - пояснив він.

«Кінотеатр «Авангард», наскільки я вивчив, не працює як молодіжний центр дозвілля, там немає танцювального залу та кінотеатру. Більше того, це приміщення просто руйнується. Якщо нам вдасться відновити справедливість у цьому питанні, то я точно знатиму, що недарма веду свою діяльність», - наголосив Швацький.

На даний момент у Новомосковському МВ УМВС повідомляють, що тривають слідчі дії. Ми будемо слідкувати за розвитком подій.

Міський голова Сергій Мороз вважає, що у Новомосковської міської ради є всі підстави для розірвання договору оренди кінотеатру «Авангард» з приватним підприємцем Максимчуком.

«Центр дозвілля, а саме він має бути в кінотеатрі «Авангард»  – місце, де мають виховуватись діти. Ми почали судові тяжби, щоб повернути кінотеатр, бо це приміщення не використовується за призначенням», - говорить мер.

«У місті втрачений кінотеатр, раніше їх було 2 – у Палаці культури «Металург», а другий – в «Авангарді». Коли за попереднього мера і за допомоги депутатів 172 об’єкти в місті були продані, ми втратити Клуб культури, інші приміщення культури та спорту. Але кінотеатр «Авагард» був і залишається у власності територіальної громади Новомосковська», - підкреслює міський голова.

«Мені особисто підприємець Максимчук говорив, що йому зробити кінотеатр – фінансово невигідно. Але ми могли б відновити все, оголосили б конкурс, розмістили гуртки, проводили б виставки та концерти. Зараз у Новомосковську дітям нікуди йти, немає, де розвиватись. Нам ніде проводити виставки, а показувати є що. Народний художник Клименко подарував на 500 тис грн картин, але наш музей настільки маленький, що там навіть немає можливості розмістити експозицію», - наголошує Сергій Мороз.

За словами міського голови, недопуск комісії Новомосковської міської ради до приміщення кінотеатру «Авангард» пов’язаний із бажанням приватного підприємця Максимчука змінити цільове призначення приміщення.

«Нас не допускають у наше ж приміщення. Підприємець Максимчук повністю нас ігнорує, а приміщення при цьому руйнується. Хоча за договором оцінка стану «Авангарду» має бути кожні 3 роки. Я говорив з орендарем. Мені відповіли, що хочуть змінити цільове призначення і зробити там торговий комплекс», - пояснює мер.

На питання про проведення ремонту Максимчуком міський голова роз’яснив, що у такому разі підприємець зможе претендувати на викуп приміщення.

«Якщо він відремонтує приміщення, він зможе претендувати на переоформлення його у власність, а ми хочемо зберегти для наших дітей це приміщення. У місті достатньо магазинів та інших міст, де люди витрачають гроші, хоча їх стає все менше. Натомість, ми, міська влада, готові вкладати кошти у довгостроковий розвиток міста, у розвиток культурної сфери. Інакше у нас просто не буде майбутнього», - підкреслює Сергій
Мороз.

За його словами, відремонтований та працюючий за призначенням кінотеатр «Авангард» може утворити цілісний комплекс разом із Свято-Троїцьким собором та стати центром культурного дозвілля.

«Проспект Шевченка буде відремонтований, собор реставрується. Якщо у кінотеатрі «Авангард» почне працювати мистецький центр, де будуть займатись діти, де вони зможуть демонструвати свої досягнення, виграють усі. Навіть гостям нашого міста було б цікаво, крім собору, оглянути як розвивається сучасний  Новомосковськ», - прогнозує міський голова.

«Цей же підприємець Максимчук викупив Дім піонерів. Там були гральні автомати. Невже нашому місту ще потрібні заклади, які формують у людей залежність і часто забирають останні гроші?», - ставить риторичне питання мер.

«Позиція влади – розвиток міста. Підприємець Максимчук з владою на контакт не йде. Сказав, що «своє не віддадуть. Але я наголошую на тому, що це не їхнє, а мешканців Новомосковська, і вони не дадуть у себе вкрасти історичну будівлю  в центрі міста, позбавити себе історії, пам’яті та можливості для розвитку. Така моя впевнена позиція», - підсумував Сергій Мороз.