Чистилище для міста. Коли під вікнами новомосковців не буде жодного недопалка

Кожної весни, коли зійшов сніг і добре пройшли дощі, усі згадують народну мудрість про те, що стає видно, хто де поводився не надто чемно і насмітив.

Натомість європейські прагнення нашого народу змушують звернути увагу на чистоту на вулицях Західної та навіть Центральної Європи.

Кожен турист відзначає, що за кордоном дуже чисто.

Чистилище для міста. Коли під вікнами новомосковців не буде жодного недопалка

Примус до порядку

Для того, щоб зрозуміти, у чому відмінність між нами на ними, розповімо коротку історію, яка відбулась у Німеччині, а саме в Швабії, у XV столітті.

Тривалий час німці викидали сміття, померлих домашніх тварин, помиї з кухні прямо за паркан або куди заманеться. Відповідно – антисанітарія, сморід, хвороби, міста та села, які потопають у відходах.

Графу Вюртембергському це набридло, і він видав наказ, що всі відходити необхідно вивозити за місто. Ніхто наказу, звісно, не дотримувався, бо перевірити виконання було неможливо.

Тоді граф видав новий наказ, після якого в містах і селах стало чисто. Суть полягала в тому, що якщо ваш сусід не виносить сміття і ви про це не повідомили поліцію, то покарають і сусіда, і вас. А якщо повідомили, то маєте право на частину землі сусіда.

У результаті, кожної суботи усі демонстративно та ретельно прибирали свої подвір’я та вивозили сміття.

У містах і селах швидко навели ідеальний порядок. Указу уже давно немає, але систематичне прибирання стало частиною культурного спадку Швабії.

 

Чотири богатиря

У цьому матеріалі більше говорити про людський фактор у дотриманні чистоти не будемо. Усі зі школи пам’ятають, де саме чисто, більшість активно наводить порядки вдома та вчить дітей не смітити на вулицях.

При цьому, так же часто трапляється, що діти бачать, як батьки кидають обгортки повз смітник, як прибране з дому кидається повз смітниковий контейнер, як «своє» сміття можна підгребти під сусідський паркан.

У цьому матеріалі буде про тих, чиє прибирання є професією. На кого, врешті-решт, можна звалити всі недопалки на вулицях та купи сміття в дворах.

У Новомосковську працює 4 підприємства, у яких серед видів діяльності визначена боротьба зі сміттям:

  • МКП НККП (вивезення твердих побутових відходів (ТПВ) із багатоквартирних будинків),
  • КП НККП (освітлення, озеленення, прибирання вулиць та вивезення сміття з приватного сектора),
  • СКУ «Трубник» (прибирання прибудинкових територій),
  • КК «Коменерго-Новомосковськ» (прибирання прибудинкових територій).

Перші три підприємства – комунальні, останнє – приватне. У кожного є свій фронт роботи, а злагоджена діяльність усіх є тим комплексом, який забезпечує чистоту в місті.

Міське комунальне підприємство «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» (МКП НККП) займається лише вивезенням твердих побутових відходів (ТПВ). Підкреслюємо, що саме ТПВ, бо, наприклад, гілки та листя, яких традиційно багато навесні та восени, за визначенням не відносяться до твердих побутових відходів, і не мають вивозитись МКП НККП.

Директор МКП НККП Сергій Нетудихатка вважає, що безперебійне, економічне та ефективне вивезення твердих побутових відходів можливе за іноваційного розвитку підприємства.

Вези мене, олень

Іновації – це, у першу чергу, нова техніка. На одній із сесій Новомосковської міської ради депутати дали згоду на придбання нового сміттєвозу (1 млн 300 тис грн) та 300 (1 млн 200 тис грн) сміттєвих контейнерів.

«Але поки ми добивались виділення цих коштів протягом 3 місяців, ціна зросла. Сьогодні сміттєвоз коштує 1 млн 750 тис грн. Ціна контейнера зросла з 4 тис грн до 5 тис 600 грн», - говорить Сергій Нетудихатка.

Тепер треба буде приймати рішення, як діяти в умовах, що змінились: «перекинути» гроші з тих, які були виділені на контейнери, чи додати, щоб купити все заплановане.

Директор МКП НККП, який нещодавно повернувся з поїзди до Кременчука та Броварів, запевняє, що без модернізації та іновацій у вивезенні сміття досягти доброго результату буде неможливо.

«У цих містах, безумовно, чисто. Але там сучасна техніка, комунальні підприємства дотуються з місцевого бюджету. Наприклад, у Кременчуці на  325 тис населення – 2000 контейнерів. Забезпечене роздільне збирання відходів», - розповідає він.

За рахунок коштів самого підприємства зробити серйозні зміни неможливо.

У тарифі на вивезення сміття закладена рентабельність 12%. Востаннє підвищення тарифу було 1 жовтня 2014 року. Тоді, у жовтні, коли розраховувався тариф, паливо було по 16 грн за літр, потім різко підвищилось до 23 грн, зараз - 20 грн.

«На 1 літрі пального ми втрачали до 7 грн. Довелось серйозно скоротити витрати підприємства, щоб, взагалі, мати можливість працювати», - наголошує Нетудихатка.

За його словами, підприємство перейшло на 6-годинний робочий день, скоротило фонд заробітної платні на 25 тис грн, оптимізували маршрути, що дозволило скоротити витати палива з 6 тис літрів до 4 тис літрів.

Але зараз, коли наближається тепла пора року і буде більше сміття, треба повертати 8-годинний робочий день, і водії уже працюють повний день.

При цьому мова не може йти про підвищення тарифу на вивезення сміття, бо люди просто не зможуть і не будуть платити. І цифри це якнайкраще доводять.

Наприклад, у 2013 році проплати становили 93%, у 2014 році – 83%, у березні 2015 року за вивезення сміття заплатили лише 67% мешканців з 27500 багатоквартирних будинків, які обслуговує МКП НККП.

До того ж, якими б жорсткими не були заходи економії, але стара техніка залишається витратною.

«Наприклад, новий сміттєвоз МАЗ має витрати 36 л/100 км, а у нас Газон зараз – 36 л/100 км. При цьому Газон вивозить за 3 ходки 33,7 куба, а МАЗ вивезе 80 кубів сміття. При цьому новий автомобіль в обслуговуванні значно економніший, ніж той, який постійно потребує ремонту», - підкреслює директор підприємства.

Чистота пунктиром

Якщо пересічному мешканцю починати розбиратись, хто за яке сміття відповідальний, можна легко заплутатись.

Зрештою, не так важливо, хто що робить, як те, наскільки злагодженою та результативною є взаємодія різних підприємств.

Схема санітарної очистки міста - один з найважливіших санітарно-гігієнічних заходів, сприяючих охороні здоров’я населення і довкілля, і включає комплекс робіт по збору, видаленню, знешкодженню і переробці побутових відходів і прибиранню міських територій.

Наприклад, маючи таку схему, було б легко зрозуміти, чому МКП НККП вивозить більше сміття, ніж це передбачено нормами.

«За нормами накопичення ми маємо вивозити близько – 180 м3 ТПВ, а ми вивозимо – 215-216 м3. Ті мікрорайони, які примикають до приватного сектору, отримують те сміття, яке виносять з приватного сектору», - пояснює Сергій Нетудихатка.

Ці 35-36 м3 мали б вивозитись іншим підприємством за договором із мешканцями приватного сектору. Але коли одні економлять на сплаті за вивезення, інші платять за «себе і того хлопця». І виходить, як говорив Булгаков «розруха в головах».

«У місті має бути схема санітарної очистки міста. Вона замовляється проектному інституту. Маючи таку схему, контейнерні майданчики розставляються згідно з планом та санітарними, шумовими й іншими нормами. Схема санітарної очистки міста – спосіб координації всіх підприємств та відповідальності. Вона важлива для розуміння, чи працює система, чи ні», - пояснює директор МКП НККП.

«Зараз усі підприємства, як лебідь, рак та щука. Наша взаємодія має бути більшою. Але щоб її налагодити, треба гроші. Мають бути договірні відносини не лише з абонентами, а й між підприємствами», - підкреслює він.

При цьому для забезпечення чистоти в Новомосковську багато що залежить від депутатів міської ради.

«Надія тепер на депутатів. Хто б не працював директором підприємства, хто б не був мером, без техніки толку не буде. Тому я дуже сподіваюсь, що депутати визначаться з придбанням сміттєвозу та контейнерів. У такому випадку центр міста та багатоповерхівки будуть
повністю забезпечені якісним вивезенням сміття», - наголошує Сергій Нетудихатка.

«Наше підприємство зараз повністю виконує свої задачі. І ми готові працювати ще краще», - підсумував директор підприємства.

А про недопалки, які ми згадали на початку статті, можна сказати лише одне: ні сміттєвози, ні підприємства, ні схеми санітарної очистки міста нічим не допоможуть, якщо люди продовжуватиму викидати їх з вікон та балконів.