Мешканці Новомосковська вимагають захистити міську лікарню

Зазвичай мирний і урівноважений Новомосковськ просто вибухнув, коли після тривалої боротьби за збереження усіх корпусів Центральної міської лікарні, головний лікар закладу Юрій Письменний, все ж надав доручення на виселення відділень пульмонології та терапії. 

Мешканці Новомосковська вимагають захистити міську лікарню

Цей крок не залишився без відповіді громади міста. У п’ятницю, 3 липня 2015 року за ініціативи громадської організації «Національний форпост»  під стінами терапевтичного відділення КЗ «Новомосковська центральна міська лікарня» ДОР відбувся численний мітинг мешканців Новомосковська.

Міська громада засудила рішення головного лікаря, щодо звільнення приміщень. А у разі подальших спроб виселення пацієнтів та медичного персоналу - новомосковці пообіцяли організувати народне віче.

Міський голова Сергій Мороз, заспокоїв мітингувальників, повідомивши, що на сьогоднішній день згоди на зміну цільового призначення та проведення капітальних ремонтів в приміщеннях лікарні ні міська рада, ні її виконавчий комітет не надавали. Крім того, для вирішення питання переселенців, заради яких нібито і виселяють лікарів, у Новомосковську є ряд інших приміщень, набагато краще пристосованих для проживання. Про це неодноразово повідомлялось, зокрема й Дніпропетровській обласній раді.

Люди розійшлися по домівках тільки після того, як було ухвалено рішення не припиняти роботу відділень, а 6 липня 2015 року провести позачергову сесію Новомосковської міськради, на якій буде висунуто вимогу призупинити дію рішення Дніпропетровської обласної ради стосовно приміщень КЗ «Новомосковська центральна міська лікарня» ДОР.

Міський голова Сергій Мороз  заспокоїв мітингувальників
Міський голова Сергій Мороз заспокоїв мітингувальників

Громадськість за право на медичну допомогу

Буквально за кілька днів до мітингу лікарів та пацієнтів, 30 червня, Громадською радою при виконавчому комітеті Новомосковської міської ради вже було ухвалене звернення до голови Дніпропетровської обласної ради Євгена Удода, з вимогою переглянути рішення Дніпропетровської обласної ради від 27.05.2015 року № 650-31/VI, «Про приймання-передачу майна для вирішення питань соціального забезпечення громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції».

Згідно з вищезгаданим рішенням облради, дві будівлі, у яких розміщені пульмонологічне, терапевтичне та неврологічне відділення КЗ «Новомосковська центральна міська лікарня» ДОР, необхідно передати для розміщення переселенців із зони АТО. Самі відділення будуть скорочені і, в урізаному вигляді, перенесені до приміщень інфекційного та хірургічного вдділень, які через це матимуть меншу територію.

Новомосковськ з відкритим серцем приймає людей, які вимушені залишити рідні домівки через військові дії на сході нашої держави – місто готове виділити приміщення, більш придатні до постійного проживання ніж корпуси лікарні. Однак, схоже, комусь вигідно позбавити мешканців Новомосковська якісного медичного обслуговування.

У ході розширеного засідання Громадської ради перед присутніми виступав і головний лікар КЗ «Новомосковська центральна міська лікарня» ДОР Юрій  Письменний.

Не підіймаючи очей, він розповідав про необхідність проведення капітальних ремонтів приміщень і відсутності на це коштів: «З 2014 року йшли перемовини щодо організації ремонту приміщень терапевтичного, неврологічного та пульмонологічного відділень. Як один з варіантів було розглянуто можливість проведення ремонту за грант Європейського Союзу для переселенців. У квітні місяці я надав згоду на проведення капітальних ремонтів приміщень терапевтичного та пульмонологічного відділень для подальшого використання під тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб з наступним поверненням у власність територіальної громади міста Новомосковська для використання за цільовим призначенням. До 24 червня поточного року я не отримував жодних звернень чи документів щодо рішення обласної ради».

Із зали пролунало: «Схоже на шахрайство». А загальне обурення учасників засідання підсумувала голова Громадської ради Ольга Бугай: «Невже грантові кошти Європейського Союзу на ремонт приміщень для проживання переселенців, з самого початку планувалось використати не за цільовим призначенням, а для ремонту приміщень лікарні? Європейський Союз виділяє кошти винятково для ремонту приміщень переселенців. Якщо ці кошти використовуються для ремонту лікарні, тоді це не є цільовим використання і є прямим порушенням законодавства, грантових умов та ставить під сумнів порядність українського сторони перед європейськими партнерами».

На захист Юрія Письменного намагалась стати заступник директора департаменту – начальник управління лікувально-профілактичної допомоги населенню облдержадміністрації Вікторія Михайлова, однак і вона не змогла ні гарантувати, що приміщення будуть повернуті лікувальному закладу, ні навіть пояснити, у який спосіб вдасться уникнути зміни цільового використання приміщень, якщо їх доведеться залишити для поселення внутрішньо переміщених осіб.

Вона марно намагалась переконати присутніх у доцільності такої оптимізації роботи Новомосковської міської лікарні. Адже результатами експерименту над медичними закладами нашого регіону, який  називався медичною реформою, невдоволені ні лікарі, ні хворі. 

«Як же треба не любити своє місто, щоб дозволити коїтись тут таким речам! Я працюю у Новомосковську 50 років, - відзначив завідувач відділення пульмонології, Володимир Мащенко, - тут завжди був попит на кваліфіковане лікування захворювань органів дихання, і це лікування проводилось дуже успішно. Захворювання органів дихання за останні роки стали настільки агресивними і тяжкими, що скорочувати профільне відділення, як мінімум, не доцільно. Зараз, коли у нашому розпорядженні 11 палат – ми можемо тримати людей з гострими інфекційними захворюваннями по 2-3 особи у палаті, що дозволяє досягти оптимального виліковування, адже вони не контактують з іншими інфекціями. Якщо помістити такого хворого у палату де 5-6 хворих, процес одужання буде тривалим, зросте загроза ускладнень. Тож те, що нам пропонують – 3 палати, замість 11 - жодним чином не покращить якість надання медичних послуг населенню. Ми втратимо дуже багато і повернення вже не буде. Тому я звертаюсь до вас з проханням підтримати рішення громадської ради і захистити лікарню від цих агресорів».

Міська громада засудила рішення головного лікаря, щодо звільнення приміщень лікарні
Міська громада засудила рішення головного лікаря, щодо звільнення приміщень лікарні

Новомосковська міська лікарня - це не тільки місце роботи для лікарів, це майже друга родина, говорить у своєму виступі наступний лікар. 

«Ці відділення потрібні місту для того, щоб невідкладна допомога надавалась вчасно і у відповідному обсязі, щоб хворого протягом 10-15 хвилин доставили до відповідного відділення, а не везли кудись до районних чи обласних закладів, – підкреслила завідувач терапевтичним відділенням Світлана Образцова. – Нам потрібна ця територія, там кожен медик вклав частинку своєї душі, яке там все доглянуте! Там є клумби і кожну квіточку для неї хтось приніс з дому. Там посаджені і вже виросли чудові сади. Так, потрібен капітальний ремонт, але ж не такою ціною!».

Схожим чином ситуацію описують і очільники інших відділень, які підлягають «оптимізації». Тож звернення до голови Дніпропетровської обласної ради Євгена Удода з проханням відмінити рішення облради у частині приміщень Новомосковської центральної міської лікарні, було підтримано одностайно всіма членами Громадської ради. Адже відділення, що підпадають під скорочення, заповнюються не тому, що так передбачено планом, а тому, що люди, які звертаються по медичну допомогу, насправді потребують лікування в умовах стаціонару, коли лікар зобов’язаний тримати хворого під наглядом і коригувати лікування протягом доби.

Будівля лікарні
Будівля лікарні

Помилка депутатів чи свідома недбалість?

Брав участь у засіданні Громадської ради і міський голова Сергій Мороз, який щойно повернувся з наради в облдержадміністрації з того ж питання. Він учергове висловив свою підтримку медичним працівникам та громаді, підкреслив, що питання переселенців цілком реально вирішити, не погіршуючи якість надання медичних послуг мешканцям міста та самим переселенцям і не спричиняючи соціальної напруги.

Сергій Анатолійович був вражений позицією депутатів, що представляють Новомосковськ у обласній раді. Вони повідомляють, що не знайомі з даним питанням та особисто не голосували з цього питання 27 травня 2015  року в залі обласної ради.

Однак нам вдалося з’ясувати, що під час засідання постійної комісії обласної ради з питань комунальної власності та житлово-комунального господарства, на якій і було ухвалене доленосне для Новомосковської міської лікарні рішення, були присутні депутати, які представляють Новомосковськ - Катерина Відякіна та Сергій Рєзнік. Вони та інші члени вказаної комісії одностайно проголосували за передачу приміщень лікарні під житло для переселенців.

Невже жодному з них не спало на думку, що передача під розміщення переселенців приміщень міської лікарні погіршить якість надання медичних послуг мешканцям міста і переселенцям зокрема? Місто має достатню кількість порожніх споруд, які, при проведенні ремонту, чудово слугуватимуть житлом. До прикладу, територія військової частини, яку розформували кільканадцять років тому або гуртожиток ПТУ № 48, або приміщення школи-інтернату № 7.

Чому, знаючи ситуацію в місті не з чуток, ті, хто мають захищати інтереси громади на обласному рівні, нехтують своїми обов’язками перед виборцями?!

Депутати профільної комісії Дніпропетровської обласної ради доповідали з цього питання  і голосували «за» рекомендацію сесії обласної ради розглянути проект рішення  «Про приймання-передачу майна для вирішення питань соціального забезпечення громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції».

Про це красномовно свідчить протокол засідання комісії, який є у розпорядження нашої редакції. Тут постає питання. Наші земляки читали документ, який підтримали своїми голосами? Якщо «ні», то як вони виконують свої представницькі обов’язки? Якщо «так», то виходить вони свідомо завдали шкоди своїм виборцям! 

Збір підписів проти рішення обласної ради
Збір підписів проти рішення обласної ради

Новомосковськ завжди підтримував медицину

Територія  КЗ «Новомосковська центральна міська лікарня» ДОР опинились на балансі Дніпропетровської обласної ради ще у жовтні 2011 року за рішенням Новомосковської міської ради, бо цього вимагало проведення медичної реформи.

Дніпропетровщина потрапила до списку регіонів, де проводили цей експеримент. І, на жаль, у місцевих громад не поцікавились, чи прагнуть вони таких експериментів над своїм медичним обслуговуванням. За умовами проведення реформи, заклади первинної допомоги залишаються на утриманні місцевих бюджетів, а заклади вторинної допомоги повинні перейти на фінансування обласного бюджету. Для цього довелося передати їх на баланс області, бо бюджетне фінансування вимагає, щоб усі приміщення перебували у власності, а не в аренді, для того, щоб можна було проводити по ним капітальні видатки. Ніхто не очікував, що ті капітальні зміни в результаті призведуть до втрати лікарнею частини приміщень, а «оптимізація» передбачатиме скорочення важливих відділень, які завжди були вщерть заповнені.

На той час  людям замилили очі обіцянками, і у Новомосковську не відбулось масових акцій протесту.

У місті було створено  наглядову раду з питань підтримки медичних закладів вторинного рівня, яку очолила депутат міської ради, голова комісії з питань соціально-культурної сфери та соціального захисту населення Антоніна Косова. Керівництво центральної міської лікарні узгоджувало з наглядовою радою штатний розпис та оптимізацію розміщення відділень, враховуючи територіальну розірваність приміщень лікарні. У травні 2015 року спільний проект було направлено до департаменту охорони здоров’я та в обласну раду.

У розробці передбачалось, що у приміщенні пульмонології буде розміщено денний стаціонар, а у приміщенні нинішньої терапії буде розташоване приймально-діагностичне відділення (де нові пацієнти зможуть пройти необхідні діагностичні обстеження і направлені у відповідні профільні відділення), а також клінічна лабораторія.

У зв’язку з тим, що проект не було підтримано ні департаментом охорони здоров’я, ні облрадою, а лабораторію необхідно було обладнати для повноцінного функціонування лікарні, Новомосковською міською радою було прийнято рішення передати в оренду приміщення офтальмологічного та ЛОР відділень для створення лабораторії. Зараз, на щастя, цей проект уже виконано і лабораторія відповідає необхідним критеріям.

Незважаючи на те, що лікарня перебувала на балансі облради, міська влада не відмовилась від фінансування КЗ «Новомосковська центральна міська лікарня» ДОР, коли у 2012 році з обласного бюджету не надійшло достатньо коштів на утримання закладу. Щоб уникнути скорочення штату і зберегти робочі місця для мешканців Новомосковська, з міського бюджету було виділено 1 млн. 228 тис. грн. Також у поточному році з міського бюджету вже виділено на 680 тис. грн. на придбання медичного обладнання та на заміну вікон у пологовому відділені - 60 тис. грн. З чого можна зробити висновок, що міська влада дбає про належний рівень медичного обслуговування населення, незалежно від того до чиєї юрисдикції належить лікарня.

Влітку 2014 року, коли, як і всюди по Україні, у Новомосковськ почали прибувати переселенці зі східних регіонів України, місто і городяни активно включились у роботу. Було створено волонтерські центри, сім’ям надаються продуктові набори, одяг, переселенці отримують медичну допомогу у медичних закладах міста у повному обсязі. 96 дітей з Донбасу розміщено у навчальних закладах міста, 37 - у дитячих дошкільних закладах. Це збільшує навантаження на бюджет міста. Однак ситуація, яка склалась у державі, не дозволяє нікому залишатись байдужим.

Для вирішення питання розміщення переселенців у жовтні 2014 року міська влада підготувала пропозиції щодо проведення ремонтів приміщень та надала їх до облдержадміністрації. У списку: будівля гуртожитку ПТУ-48, окремо розташований корпус СЗШ № 7, приміщення колишньої СЕС, яке знаходиться в центрі
міста і зовсім не використовується.

Також міськвиконком ініціював ремонт 40 кімнат в гуртожитку ПТУ-48 методом «народного будівництва». Але адміністрація закладу та департамент освіти і науки ОДА не підтримали цю ініціативу. Тож і на сьогодні 2 поверхи гуртожитку стоять порожні. А обласна влада продовжує наполягати на поселенні внутрішньо переміщених осіб саме до приміщень лікарні, хоча для цього довелося б змінити цільове призначення приміщень.

За словами Тетяни Дакової, першого заступника міського голови Новомосковська, від обласної влади до мера міста неодноразово надходили пропозиції погодити проведення капітальних ремонтів приміщень лікарні для подальшого розміщення тимчасово переміщених осіб. Сергій Мороз відповів, що не має права вирішувати такі питання у одноосібному порядку  та запропонував провести сесію міської ради і розглянути це питання у сесійній залі.

Звісно, громада Новомосковська не може бути вдоволена тим, що місто чисельністю понад 70 тисяч, не матиме змоги отримувати медичну допомогу на території свого населеного пункту. Для вирішення питання внутрішньо переміщених осіб є адекватні пропозиції, які у разі вирішення всіх бюрократичних перепон будуть значно зручнішими для переселенців. Громада міста, своєю чергою, готова докласти зусиль для приведення визначених споруд у прийнятний для проживання стан.

Ситуація, що склалася, залишає дуже багато запитань. Кому і навіщо знадобились приміщення лікарні? Адже старі корпуси збудовані саме для медичного закладу, потенційно не можуть бути зручнішими для розміщення людей, ніж скажімо приміщення гуртожитку. То хто ж накинув оком на території і споруди у самісінькому серці Новомосковська? І чому, через чийсь нездоровий апетит мають страждати мешканці усього міста?

Втім, схоже, новомосковці не налаштовані спокійно спостерігати, як їх грабують – боротьба за конституційні права триває!