Міський голова викрив злочин: на Кулебівському звалищі працював підпільний завод

Рішення про припинення вивезення сміття на Кулебівський полігон  уже давно набрало законної сили, а вже 12 червня мер Новомосковська довідався про відновлення роботи звалища.

Міський голова викрив злочин:  на Кулебівському звалищі працював підпільний завод

Підпільні роботи

На той факт, що полігон твердих побутових відходів не законсервований, вказувало декілька опосередкованих чинників.

«Мою увагу привернув той факт, що депутати Леонід Матвієнко і Роман Лєбєдєв почали піднімати питання, що саме вони хочуть рекультивувати звалище. Ми  юридично передали полігон  в обласну адміністрацію, департамент ЖКГ розробляє проект, але все це знаходиться під нашим контролем. Відомо, що з обласного бюджету було виділено близько 6 мільйонів гривень на рекультивацію: спочатку 3,8, а потім ще 2 мільйони – ласий шматочок», - говорить міський голова.

«Щоб освоїти ці кошти, необхідно провести тендер, і тут голова комісії з питань екологічних проблем, благоустрою та озеленення міста Роман Лєбєдєв, таємно збирає комісію у виконкомі, без плану заходів і всіх необхідних процедур.  Запрошують власника ТОВ  «Екологія-Україна», який, між іншим, поцікавився, чому на комісії не присутній мер. Але його переконали, що я не хочу брати участь у таких заходах. Хоча мене про це не повідомили і проводили засідання таємно», - додав він.

Слід нагадати, що дорогу до звалища неодноразово переривали траншеями саме за наказом міського голови, щоб унеможливити проїзд  вантажівок із сміттям.

Однак тривалий час не вдавалось знайти власника КПП перед в’їздом до полігону, охоронці переконували, що дбають про безпеку виключно дачного кооперативу, а виявилось, що саме там і відбувалось несанкціоноване завезення сміття на територію звалища.

«Два тижні тому мені надійшла інформація, що на полігон у Кулебівці знову завозять сміття, але ж за моїм наказом постійно переривали дорогу туди.  Директор міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» Чупраков Анатолій Григорович надав мені фотозвіт про те, що на полігоні працює техніка і люди, там сортують сміття, руйнуючи все, що вже було зроблено для початку рекультивації. Я дав розпорядження подати повідомлення про злочин до міліції. Та все залишилось без змін» - наголосив Сергій Анатолійович.

Як виявилось, робота звалища не припинилась, а перейшла у підпільний формат, без дотримання будь-яких санітарних та інших норм. Мешканці Кулебівки знову стали помічати невідомих на закритому сміттєзвалищі.

Далі очільник Новомосковська вже не міг не втрутитись у ситуацію: «Цієї п’ятниці я не витримав і приїхав особисто, повідомив «102», прокурора, і ми побачили таку картину: працює близько 10 осіб на сортуванні сміття, працює навантажувач, а залишки цього сміття вони вивозять за межі звалища у рови, які ми самі там вирили як перешкоду. Щоб перекрити доступ кисню до сміття і унеможливити загоряння, звалище засипали шаром ґрунту. Ці «діячі» все розворушили, і на момент проведення обстеження вже почалося займання. Ми викликали пожежних, все погасили, і стало помітно, що завезено ще кубів 100 «свіжого» пластику. Мені почали показувати якісь папери, начебто з’явились уже нові «власники» сміттєзвалища, давали телефон поспілкуватись з тими людьми,  але єдиним власником цього об’єкту є громада, це – комунальне звалище! Немає, про що говорити».

Виглядає так, що рішення про виділення коштів на охорону території сміттєзвалища депутати досі не ухвалили не випадково.

Окрім того, що це непопулярне рішення (адже охорона території коштує близько 400 тис. грн. на рік, і ці кошти треба перерозподілити із запланованих на вирішення інших потреб життєдіяльності міста) є і ще ряд підводних каменів.

«Коли правоохоронці оформляли протокол, ми там зустріли і Леоніда Матвієнка, депутата міської ради, якого дуже турбувало те, що місто вивозило сміття на цей полігон. Так, він  живе у Кулебівці! А коли там невідомо хто почав господарювати, він уже не помічав?! Не бачив, що там робиться?! – наголошує Сергій Мороз, - І тепер виникає запитання, а чому депутати не виділяють кошти на охорону? Напевно, це комусь вигідно!».

З моменту загострення ситуації навколо кулебівського полігону твердих відходів у листопаді минулого року та під час проведення громадських слухань з цього питання, міський голова вже пропонував вищезгаданому пану Матвієнку стати помічником мера, щоб очолити і координувати роботу саме по цій проблемі, адже вона йому зрозуміла, як місцевому мешканцю. Але Леонід Іванович відмовився, хоча мав реальну можливість вплинути на ситуацію. Чи, може, так легше уникнути відповідальності?

Набагато приємніше організувати збір місцевих мешканців і, під схвальні вигуки, шукати винних у ситуації серед тих, кого на зустріч свідомо не запросили.

«Леонід Матвієнко і Роман Лєбєдєв вже неодноразово збирали людей (останній раз у школі № 13),  запрошували навіть народного депутата Нестеренка Володимира Григоровича. Мене не запрошують на ці заходи, але я маю, що сказати громадянам і від запитань не ховаюсь!», - говорить Сергій Мороз.

«Голова комісії з питань екологічних проблем, благоустрою та озеленення міста Роман Лєбєдєв почав мені закидати, що сміття на кулебівському звалищі треба переробити. Я сам на тому наполягаю! Але ж у законний спосіб! Я вже давно говорив про те, що доки буде вирішуватися питання рекультивації сміттєзвалища, цілком можливо знизити навантаження на полігон відносно твердих побутових відходів. Для цього необхідно встановити сортувальну лінію. Тверді побутові відходи і їх загоряння – це те, що є реальною загрозою для людей і оточуючого середовища. Сортувальна лінія переробляє десь 40% всього сміття. З 10 машин сміття 4 йде на сортування. І поки б тривав процес рекультивації звалища, ми могли б використовувати сортувальну лінію. До того ж це цілком узгоджується з державною програмою утилізації твердих побутових відходів.

Нехай якесь підприємство візьметься переробити те сміття, щоб все на користь громади було. І обсяг сміття до захоронення зменшиться і робочі місця для людей з’являться, і податки у бюджет зростуть. Але ж не можна завозити сюди нове сміття, ви ж самі голосували проти цього!»

«Я дав розпорядження подати повідомлення про злочин до міліції. Та все залишилось без змін» - наголосив Сергій Анатолійович
«Я дав розпорядження подати повідомлення про злочин до міліції. Та все залишилось без змін» - наголосив Сергій Анатолійович

Повертаючись до підпільної діяльності на сміттєзвалищі – було затримано кілька робітників, які, звісно, «нічого не знають, гроші їм ніхто не платить», та й звинуватити їх особливо немає у чому.

«Цих людей зрозуміти можна, - говорить мер, - Час важкий, роботу знайти непросто, от і порпаються у смітті за копійки, ризикуючи власним здоров’ям. Але діяльність та роботу техніки довелося фізично зупиняти - опечатали сміттєвоз і навантажувач. Також я доручив своєму заступнику Козлову Олександру Івановичу до 17 червня розібратись у тому, що відбувається, доповісти мені про результати та повідомити про злочин до МВС, тепер вже від міськради. Якщо не виконає доручення, існує дисциплінарна відповідальність. Усе має бути за законом».

Перевіряючи інформацію про наявність позову від міської ради у прес-секретаря Новомосковського міського відділу ГУМВС України в Дніпропетровській області Тетяни Попової,  ми дізнались, що на 17 червня 2015 року до Єдиного реєстру досудового розслідування внесено лише заяву директора міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» Чупракова Анатолія Григоровича про ведення господарської діяльності на території закритого полігону утилізації твердих побутових відходів поблизу мікрорайну Кулебівка.

За даним фактом порушено кримінальну справу за статтею 239 Кримінального кодексу України «Забруднення або псування земель».

Міський голова Сергій Мороз запевнив, що відтепер ситуація із закриттям кулебівського полігону знаходитиметься  під його пильним особистим наглядом, адже прийняті рішення міської ради необхідно виконувати неухильно, а за порушення – відповідати перед законом! 

Дорогу до звалища неодноразово переривали траншеями саме за наказом міського голови, щоб унеможливити проїзд  вантажівок із сміттям
Дорогу до звалища неодноразово переривали траншеями саме за наказом міського голови, щоб унеможливити проїзд вантажівок із сміттям

Історія конфлікту

Новомосковськ кожен день виробляє приблизно 300 тонн сміття. Для його утилізації існувало комунальне сміттєзвалище - полігон твердих побутових відходів поблизу району Кулебівка. Його було відкрито ще у далекому 1964 році. До середини 90-х він не викликав особливих нарікань з боку місцевих мешканців. Саме в той період на полігон почали звозити сміття з інших населених пунктів, зокрема з обласного центру, і звалище стало швидко розростатись. Таке сусідство перестало бути непомітним і почало викликати обурення у тамтешніх мешканців. З того часу торги навколо Кулебівського звалища стали використовуватись у політичній боротьбі та у економічних баталіях. Адже вивезення сміття - традиційно прибуткова сфера діяльності.

Після невдоволених виступів кулебівчан на початку 2000-х, роботу звалища було призупинено. З 21 червня 2001 року вивіз сміття у Новомосковську взяло на себе ТОВ «Екологія Україна». Підприємство обіцяло регулярне вивезення сміття та пільгові тарифи для бюджетних установ: шкіл, дитячих садків, лікарень. Обіцяли і безкоштовний прийом відходів, які були зібрані на міських суботниках. Але за 2 роки «Екологія» пішла з міста, залишивши його без нічого: без техніки, з тимчасово закритим звалищем, яке було не готове приймати сміття і перетворилось фактично на зону екологічного лиха.

На закрите звалище продовжувався несанкціонований вивіз сміття, долучились і ті ж самі місцеві мешканці – в результаті навколо цієї території утворився суцільний хаос, подекуди смітник підповзав ближче ніж на 100 метрів до приватних помешкань.

Щоб привести територію навколо замороженого полігону до ладу довелось запрошувати спеціалізоване підприємство і, після приведення до норм чинного на той момент законодавства, роботу сміттєзвалища поновили.

Саме місто довелось просто-таки рятувати. У 2003 році з дворів КРАЗами військових вивозили сміття, контейнерів не було. Саме тоді було прийнято Програму утилізації твердих побутових відходів, а також рішення про необхідність власного комунального полігону для утилізації твердих побутових відходів.

З точки зору господарювання наявність комунального сміттєзвалища дозволяє місту впливати на тарифи і не мати залежності від однієї комерційної структури, яка будь якої миті може підвищити ціну за вивезення сміття, чи припинити роботу через недисципліновану оплату своєї праці. Що, власне і сталося у 2003 році.

Тема закриття звалища останніми роками подавалась під виглядом економічної та екологічної доцільності для міста, але виглядала, як політично вмотивована.

Екс-директор КП НККП Олег Карповський, виступаючи раніше перед депутатами, вніс цілком прийнятну пропозицію про діяльність міста в існуючих умовах  за законом та в інтересах усіх мешканців громади.

«На даний момент треба виходити з того, що депутати рішенням сесії заборонили прийом твердих побутових відходів на звалище на Кулебівці. Тобто ми маємо визначитись, куди вивозити сміття з усього міста», - говорить він.

Представники ТОВ «Екологія-Україна», не розібравшись у суті питання, начебто пропонували нижчу ціну, ніж була.

Але ТОВ «Екологія-Україна» називало ціну лише за утилізацію, а до  тарифу в  Новомосковську входить утилізація та вивезення. Сміття зі сміттєвих баків саме по собі на звалище не перенесеться.

За таких умов можна говорити тільки про зростання тарифу для мешканців Новомосковська приблизно до 9,90 грн з 8,16 грн за 1 м3.

На жаль, депутати не зрозуміли або не захотіли розбиратись в обсязі потенційних проблем та ціноутворенні.

Скидалося, що міські обранці прийняли політичне рішення без урахування його економічного впливу.

Зараз вони створили проблему, вирішення якої перекладають на інших людей.

25 березня 2015 року депутати міської ради вже вкотре проголосували за закриття полігону.  Щоб не заганяти ситуацію у глухий кут міський голова Новомосковська, відкликав своє вето, хоч і не був згоден з таким авральним методом вирішення цієї проблеми.

«На громадських слуханнях спеціалісти роз’яснювали депутатам та мешканцям Новомосковська, чим це загрожує. Усім чітко та неодноразово доводилось, що одномоментне закриття звалища не вирішує екологічну проблему Кулебівки, бо по-перше полігон ТОВ «Екологія-Україна», чиї інтереси лобіювали депутати, знаходиться далі лише на 300 метрів.

На необхідності створювати новий комунальний полігон для утилізації твердих побутових відходів наголошував  мер Новомосковська Сергій Мороз.

«Я переконаний, що місто повинно мати своє комунальне звалище. І я продовжуватиму роботу в цьому напрямку. Я буду виносити на розгляд депутатів доповнення до Програми поводження з твердими побутовими відходами», якими буде передбачатись проект та створення нового звалища».

Депутати і всі, хто цікавився проблемою закриття Кулебівки, знали про це і наполягали на своєму рішенні. Зрештою, якщо люди усвідомлюють, що вони роблять і які наслідки цих дій, то, зрештою, може, вони саме цього й хочуть?

Отже, рішення про припинення вивезення сміття на кулебівське звалище набрало законної сили. Будемо вчитись жити у новій реальності. Впораємось!», - підсумував мер.

Як виявилось, замість того, щоб розвивати місто, доводиться вирішувати проблеми, яких могло би не бути.