Міський простір як спосіб розвитку талантів та залучення інвестицій

Існує ціла наука про влаштування міського середовища та суспільні простори (public spaces) – урбаністика.

Влаштування і робота над створенням суспільних просторів дає можливість людям почуватись комфортно в своєму місті, зміцнюються соціальні зв’язки, збільшуються можливості для здорового способу життя, люди мають можливість спільно діяти і внаслідок цього зростає й громадська активність.
Усі ці переваги зараз надзвичайно актуалізувались.

Оскільки люди, з одного боку, не можуть постійно перебувати в стресовому стані, а з іншого боку, у Дніпропетровській області рівень загрози сепаратизму та інших стресогенних факторів нижчий, ніж в східніших областях, актуальним є хоча б часткове повернення до творення позитивних змін.

Міський простір як спосіб розвитку талантів та залучення інвестицій

Набережна та парк ім. Сучкова

Минулого року Новомосковськ отримав справжню набережну, якої у місті не було протягом багатьох десятиліть. Безумовно, це було знаковою подією, оскільки змінило сам вигляд парку, оздоблення ріки та абсолютно по-новому розширило погляд мешканців міста на цей простір.

Більше того, за нашою інформацією, парк в цілому може отримати новий імпульс для розвитку.

Цього року міська влада не збирається зупинятись на досягнутому та продовжуватиме працювати на розвитком публічних місць у Новомосковську.
«Реконструкція набережної має продовжуватись згідно з проектною документацією. Ми плануємо там встановити спортивний майданчик для workout, проводити там виставки, акції, заходи. Наше місто має бути привабливим та комфортним і для наших мешканців, і для туристів, на збільшення потоку яких ми сподіваємось», - прокоментував нам роботи у парку Сучкова та на набережній міський голова Сергій Мороз.

Для цілісної реконструкції парку, яка передбачена проектом, є одна перешкода, крім фінансових можливостей, яка могла б дозволити створити, насправді, новий парк, який став би серцем розвитку міста.

Конструкція в середині парку, яку звично називають «Ракушка», є своєрідним «стоп-краном» для повної реконструкції.  Зараз там гральні автомати для дітей, але це жодним чином не узгоджується з по-справжньому суспільним простором, де зручно і цікаво може бути усім. Більше того, орендар не сплачує до бюджету орендну платню і зараз у нього немає законних підстав продовжувати там свою діяльність.

«Наше місто має бути привабливим та комфортним і для наших мешканців, і для туристів, на збільшення потоку яких ми сподіваємось», - прокоментував Сергій Мороз
«Наше місто має бути привабливим та комфортним і для наших мешканців, і для туристів, на збільшення потоку яких ми сподіваємось», - прокоментував Сергій Мороз

Начальник юридичного управління Новомосковської міської ради Олександр Мартинюк розповів нашому виданню, що є всі підстави для того, щоб звільнити в парку місце для оновлення.

Договір оренди землі у підприємця-орендаря давно закінчився. І у нього там самочинне будівництво. Але поки що не скасована державна реєстрація договору оренди землі підприємця-орендаря, бо незважаючи на звернення міської влади, сільгоспінспекція досі не виїхала на місце та не дала свій висновок.

«Ми будемо знову звертатись до сільгоспінспекції про надання їх висновку та звертатимемось до суду з питання припинення реєстрації», - повідомив головний юрист міста.

Поки що міський голова Сергій Мороз пояснив, що працюватиме над розвитком парку, виходячи з тих можливостей, які є у міста. За його словами, навіть у теперішні скрутні часи за підтримки небайдужих підприємців, які завжди були у Новомосковську, та комунальних підприємств, є ресурси, які можна задіяти.

«Спортивний майданчик для workout, який нам виділила обласна влада, треба встановити. Ми зараз шукаємо підприємців, які можуть допомогти зі встановленням, та залучаємо наше комунальне підприємство. Крім цього, ми не хочемо зупинятись на досягнутому та за можливості продовжити другу чергу реконструкції парку за участі підприємців. Від цього, виграють, насправді, усі, і підприємці зокрема», - підкреслює мер.

Така думка міського очільника збігається з дослідженням, проведеним некомерційною консалтинговою агенцією Endeavor Insight, яка працює над програмами розвитку міських територій по всьому світу.

Дослідження проводилось серед американських підприємців, і його результати були досить не очікуваними. Виявилось, що підприємцям не потрібні міжнародні фінансові центри, а потрібне комфортне міське середовище та талановиті випускники, яких вони могли б взяти на роботу.

Більше того, найчастіше майбутні підприємці вибирають місце для життя і роботи, виходячи з наявних соціальних зв’язків і якості середовища. Більше 80% засновників успішних компаній почали свою справу тільки після, як мінімум, двох років проживання в тому чи іншому місті.

На їх рішення залишитися в місті і зайнятися підприємництвом вплинули такі фактори, як соціальні зв’язки (друзі, родина) і якість життя. При цьому абсолютна більшість учасників опитування відрізнялося високою мобільністю в молодості: багато навчалися в університеті не в тому місті, де народилися, і змінили місце проживання після його закінчення.

Точки зросту

Таким чином, у Новомосковську є, як мінімум, дві точки зросту.

По-перше, географічне розташування і транспортна інфраструктура Новомосковська забезпечують зв’язок з постачальниками і клієнтами або ринками збуту. Близькість до обласного центру, але нижчі витрати на оренду та роботу фахівців можуть сприяти зростанню кількості підприємців, які захочуть вести господарську діяльність у нашому місті. До того ж у Новомосковську є великий кадровий потенціал. Ми неодноразово писали про талановитих випускників наших шкіл та інших навчальних закладів.

Результати дослідження Endeavor Insight підтвердили, що важливими факторами розвитку несировинних галузей економіки є наявність якісного середовища і людського капіталу. Навіть спеціальні фінансові умови для ведення бізнесу не замінять парків, суспільних просторів і високої концентрації талановитої молоді.

У Новомосковську все це є, але над створенням суспільних просторів треба ще працювати, й усією громадою.

По-друге, розвиток місцевого туризму. Як кажуть люди, немає такого поганого, щоб не вийшло на добре. Оскільки більшість українців не поїдуть ні на травневі свята, ні влітку до Криму, фокус уваги змістився до рекреаційних зон всередині країни. І тут Новомосковськ, безперечно,  має  всі можливості для прийому туристів і з іншим міст Дніпропетровської області, й з усієї України.

«Хоча туристичні бази та санаторії знаходяться на території Новомосковського району, наше місто є тісно пов’язаним з туристичним бізнесом. Наша головна перлина – це, безумовно, Свято-Троїцький собор. Але крім цього, у нас розвинена міська інфраструктура – історико-краєзнавчий музей ім. П. Калнишевського з цікавими виставками та експозиціями, достатньо магазинів, ринків з домашніми продуктами, кафе, ресторанів, чудова природа – усі сприяє тому, щоб приймати гостей», - наголошує мер Мороз.

«Безумовно, ми ще потребуємо організації продуктивного дозвілля і для наших мешканців і для гостей, яким ми завжди раді. Більше того, уже за дорученням губернатора Ігоря Коломойського діє обласна мистецька акція «Гарний настрій – запорука миру». Ми повністю її підтримуємо.

Незважаючи на складний час, люди потребують психологічної підтримки, а у дітей має бути дитинство», - продовжив він.

«Різноманітні мистецькі акції будуть проходити по суботах на набережній і на площі Леніна. Наше місто багате на таланти і всі матимуть можливість їх побачити», - підкреслив Сергій Мороз.

Новомосковськ, безперечно,  має  всі можливості для прийому туристів і з іншим міст Дніпропетровської області, й з усієї України
Новомосковськ, безперечно, має всі можливості для прийому туристів і з іншим міст Дніпропетровської області, й з усієї України

Культура і спорт

Міський простір важливий не лише як певне місце, зручне та комфортне, але й тим, яка активність у ньому можлива. У Новомосковську ставку роблять на культурний розвиток та здоровий спосіб життя.

Щодо проведення культурних акції в центрі міста та набережній та у парку ім. Сучкова ми спілкувались з начальником управління культури та туризму Новомосковської міської ради Віктором Шаликіним.

«Ми розуміємо, що люди потребують зараз, як ніколи, змістовного відпочинку та можливості переключитись з важких подій, які зараз відбуваються в країні. Ми розробляємо план заходів, які будуть відбуватись у Новомосковську спільно з управлінням освіти та спорткомітетом», - розповідає Віктор Шаликін.

«Ми починаємо з 3-4 травня і будемо нагадувати усім, що «гарний настрій – запорука миру» до кінця серпня. Уже зараз ми плануємо виступи творчих колективів нашого управління, які довели свій високий професійний рівень, виставки художників, майстер-класи, запрошуємо до нас організаторів призових атракціонів», - додав він.

На жаль, наше місто, хоч і має, ким пишатись, залишилось без приміщення у центрі Новомосковська: з приміщення Міськпобуткомбінату виїхали  наш театр «Мурашник» та інші колективи. Існування культурного життя міста під загрозою через суперечливу ситуацію з палацом культури «Металург», який прагне приватизувати «Інтерпайп НТЗ».

Незважаючи на це, Віктор Шаликін намагається не втрачати дух та за всебічної підтримки мера продовжує докладати зусиль для прийняття палацу культури «Металург» до комунальної власності, а поки що творчі колективи і єдиний у місті театр тимчасово переселили до середньої школи № 8.
Можливість вірити в позитивні зміни дає ще й приклад активної участі мешканців міста в культурному розвитку Новомосковська.

Віктор Шаликін розповів історію, яка могла би видатись неймовірною ще минулої осені. Зараз ми уже не дивуємось тому, що люди зрозуміли, що зміни навколо них залежать від них самих.

До управління культури прийшов підприємець, який запропонував провести конкурс малюнків серед учнів шкіл міста. Нагородою переможцю будуть пластикові вікна в його класі.

Звати цю шляхетну людину, яка вирішила в такий спосіб потурбуватись про дітей свого міста, Андрій  Перепечкін. У розмові з нами Андрій Сергійович навіть був здивований тим, що така соціальна ініціатива викликала якусь увагу. Його компанія з виготовлення металопластикових вікон систематично бере участь у різноманітних соціальних проектах. Наприклад, близько двох тижнів тому вони безкоштовно поставили 2 вікна у музичній школі, беруть участь й в інших проектах.

Андрій Перепечкін говорить, що вони «дарують світло та зберігають тепло», тому й компанія називається «Світек».

І, нам здається, що підтримувати такі ініціативи можна не лише захватом та вдячністю, але й гривнею. Якби нам були потрібні нові вікна, то вибрали ми б компанію, яка дбає про своє оточення.

Про особливості спортивного майданчику в парку ім. Сучкова ми говорили з директором  «Спорт для всіх» Дмитром Резніченком.

За його словами, встановлення майданчику для workout в парку ім. Сучкова дасть змогу усім прихильниками здорового способу життя урізноманітнити свої тренування, заохотити інших людей до занять та створити приязну атмосферу здоров’я в місті.

«Більшість людей, які бігають та займаються спортом на відкритому повітрі, роблять це на стадіоні та в лісі за «Горбатим» мостом. Тому встановлення майданчику в парку є цілком виправданим і становитиме єдиний комплекс з іншими спортивними об’єктами. А близькість до річки особливо актуальна влітку», - пояснив він.

Трохи нагадаємо: воркаут (workout) прийшов до України з Америки – завдяки кільком відео на YouTube, які стали провідниками простої ідеї - на місто можна дивитися як на великий спортивний майданчик, а кожне тренування можна перетворити з рутини в гру. І все це безкоштовно.

Досить швидко в Україні думка про те, що стати сильним і здоровим можна, не витрачаючи кошти фітнес-клуби, швидко прижилася і виросла в серйозний соціальний рух, в якому зійшлося відразу кілька факторів: боротьба за здоровий спосіб життя, за увагу молоді і за створення продуманого міського середовища.

Оскільки воркаут - це фізична активність, то при розміщенні майданчиків дуже важливий екологічний фактор. Безумовно, можна займатись і в дворі, але коли двір заставлений машинами, вуличним спортсменам доводиться дихати вихлопними газами. Тому парк, звісно, є ідеальним місцем.
Майданчик, який встановлять у парку, буде оснащений турніками, лавками для пресу, рукоходом, бруссями і навіть вуличними тренажерами. Отже, займатись там зможуть люди з різною фізичною підготовкою.

Крім цього, Дмитро Резніченко підтвердив, що «Спорт для всіх» спільно з управлінням культури та туризму розробляє публічні заходи, які будуть проводитись у місті. Наприклад, уже зараз відомо, що будуть проведені традиційні змагання «Богатирі Присамар’я», але цього разу пройдуть у новому форматі, будуть спортивні конкурси для дітей «Перші кроки», відбудеться відкритий чемпіонат з workout.

Ми, безумовно, будемо повідомляти вам анонси заходів на сторінках нашої газети та на сайті видання.

Поки що програма заходів розробляється та узгоджується, місто прагне жити мирним життям та творити майбутнє.

Хочеться вірити, що якість життя у Новомосковську принципово зміниться, коли у суспільній свідомості також відбудуться певні зрушення, коли ми зможемо усвідомити, що місто – це наш дім, ставитись до нього варто відповідно, і тоді, всі отримають безумовну користь.