На що чекати новомосковцям після виборів?

Вибори до Новомосковської міської ради цього року, крім нового закону «Про місцеві вибори», відзначились ще й тим, що «вакантними» були 36 депутатських місць замість 50.

На що чекати новомосковцям після виборів?

З одного боку, з’явився шанс, що нові депутати будуть більш дисциплінованими, ніж попередні, та регулярно відвідуватимуть сесійні засідання.

З іншого боку, цінність кожного депутатського голосу явно зросла. Тепер відповідальність за прийняте чи не прийняте рішення є значно вищою.

Враховуючи, що у новому депутатському корпусі 22% депутатів, які були у попередньому скликанні, то «новачкам» треба буде максимально швидко входити у курс справ та ретельно вивчати нормативну базу, що стосується місцевого самоврядування.

Із 36 нинішніх обранців лише 8 депутатів були у попередньому скликанні (Костянтин Морозов, Михайло Барсук, Тетяна Дакова, Володимир Кузнецов, Світлана Коротич, Роман Лєбєдєв, Леонід Матвієнко,  Олександр Мірошник).

А мешканцям Новомосковська слід знати, що лежить у компетенції депутатів місцевих рад та які питання перед ними слід ставити.

Додатково можна звернути увагу на те, що ці місцеві ради ми обирали на 2 роки, якщо процес децентралізації різко не зупинять на півдорозі.

Швидше за все, у 2017 році мають відбутись вибори до органів місцевого самоврядування після об’єднання територіальних громад.

Таким чином, депутати мають 2 роки, щоб довести свою ефективність. Цього часу якраз достатньо, щоб продемонструвати результати роботи. З іншого боку, за 2 роки важко повністю розвалити систему міського життєзабезпечення.

Отже, ми маємо чудовий тестовий період і повинні знати, чого можемо вимагати і на що розраховувати.

 

Соціальні питання

У бюджеті є так звані захищені статті, за якими відбувається фінансування заробітних плат та оплати енергоносіїв та інших комунальних послуг комунальними підприємствами.

Зважаючи на те, що навіть в умовах військових дій новомосковські медики та вчителі отримували зарплатню вчасно, а про відключення дитсадків, шкіл та лікарень від світла чи тепла через несплату не було й мови, то, цілком ймовірно, про це можна буде не переживати.

До того ж, децентралізація передбачає залишення на місцевому рівні більшої кількості податків. Отже, можна цілком сміливо припускати, що коштів вистачатиме не тільки на підтримання життєдіяльності, але й на розвиток.

Наприклад, одним із першочергових питання є придбання квартир для сімей загиблих в АТО.

Крім цього, добігають кінця терміни діючих Програм соціального захисту населення, створення безбар’єрного середовища, реформування житлово-комунального господарства, соціально-економічного та культурного розвитку, розвитку фізичної культури і спорту.

Отже, перед депутатами стоятиме завдання розробки дієвих, реалістичних та ефективних програм у цих галузях, які дозволять мешканцям міста швидко відчути якісні зміни свого життя.

 

Інфраструктурні питання

Усі соціологічні дослідження фіксують високі очікування мешканців міст від наведення ладу у дорожньому господарстві та освітленні вулиць. Протягом останніх 3 років у місті було капітально відремонтовані деякі дороги, які не ремонтувались до того десятиліттями. Були реалізовані масштабні інфраструктурні проекти, як нова набережна, реставрація Свято-Троїцького собору, реставрація Міського будинку культури ім. О. Гончара, середньої школи №4, капітально відремонтовані амбулаторії.

Депутатам, щоб довести свою ефективність, треба буде не просто не знижувати темпів ремонту доріг та реалізації нових проектів, а серйозно їх нарощувати. Як відомо, люди швидко звикають до існуючого стану речей. Отже, «більше, сильніше, краще» має стати новим гаслом нового депутатського корпусу.

 

Питання розвитку

Без повернення до комунальної власності приміщень, які належать територіальній громаді по праву, та їх використання за призначенням важко говорити про розвиток міста.

Палац металургів, кінотеатр «Авангард» - це тільки кілька прикладів того, на що належить звернути увагу депутатам.

«Якщо хочеш виграти війну, розвивай культуру» - відома фраза. Тільки у наших умовах це не просто крилатий вислів. В умовах гібридної війни та пропаганди, тільки культура може стати щепленнями від одурманення. Тим більше, що Новомосковськ – місто талантів. Треба лише створити умови для їх розвитку.

Розвиватиметься місто й за умови сприятливого бізнес-клімату.

Новомосковськ цілком може долучитись до системи електронних закупівель ProZorro, яку в Дніпропетровській області активно просуває облдержадміністрація.

Важливий плюс цієї системи полягає у відкритих і публічних торгах з дотендерними сумами. Якщо закон зобов’язує проводити тендер при закупівлі товарів та послуг на суму більше 100 тис. грн., то закупівлі з меншими сумами таким чином не регламентуються.

На думку експертів, економія бюджетних коштів від впровадження системи може становити до 40%.

Суть проста. Розпорядник бюджетних коштів, наприклад, управління житлово-комунального господарства або відділ містобудування розміщує своє замовлення (лот) на інтернет-майданчику, звідки він автоматично потрапляє ще на 6 платформ-партнерів, таких як prom.ua або e-tender.biz.

Далі лот проходить онлайн-аукціон, в якому імена (назви фірм) учасників приховані під номерами, і той з постачальників, який запропонує мінімальну ціну і виконає всі умови лота, перемагає в торгах. Процедура є відкритою та прозорою для кожного користувача інтернету.

На сьогоднішній день платформою електронних торгів вже користується Міністерство інфраструктури, Міністерство оборони, Міністерство юстиції, ДП «Укрпошта», Дніпропетровська ОДА тощо. Використання системи рекомендовано Кабінетом міністрів України.

Зрештою, про те, які проблеми є у Новомосковську, чудово знають усі мешканці міста.

Набагато важливіше, як ці проблеми будуть вирішуватись.

І відповідь ми отримаємо вже тоді, коли побачимо проект бюджету на 2016 рік та нові стратегічні програми та план заходів з їх реалізації.

При цьому важливо пам’ятати, що депутат – представник громади. Тому з нього треба вимагати захисту інтересів виборців, а не сподіватись милості.

Тим більше, що 26 листопада Верховна Рада прийняла закон, який зобов’язує усі місцеві ради оприлюднювати, яким чином кожен депутат голосував за те чи інше рішення. Дані мають з’являтись на сайті місцевої ради у день голосування і зберігатись там постійно.

Крім цього, варто пам’ятати, що діючий закон «Про місцеві вибори» передбачає механізм відкликання депутата, яким незадоволені виборці.

Отже, контролюймо, вимагаймо та робимо висновки.