Обережно – сказ!

Сказ - особливо небезпечне смертельне захворювання тварин та людей. Джерелом інфекції є хворі дикі тварини: лиси, вовки, шакали, єнотовидні собаки, борсуки, їжаки, а також летючі миші, велика та дрібна худоба. На території Дніпропетровської області джерелом інфекції є переважно лисиці, а також домашні собаки і коти, яким не проводиться щеплення. 

Обережно – сказ!

Домашні тварини можуть заразитися сказом не тільки при контакті з дикими тваринами, але і з бродячими собаками, котами.

Вірус сказу міститься у слині хворої тварини. Ураження людини відбувається при укусах, заслиненні, травмуванні і подряпинах інфікованими та хворими тваринами. Від моменту зараження людини до перших проявів хвороби може пройти від 15 діб до одного року, але найчастіше - це 1 -3 місяці.

У людини хвороба починається з тривоги, депресії, безсоння, підвищеної дратівливості. Потім наступає стадія, коли при наближенні стакана з водою, від звуку води, що біжить, і навіть при слові «вода» у хворого виникають порушення ковтання, тяжкі судоми, наступає параліч дихання.

У хворих тварин змінюється поведінка: вони відмовляються від їжі, ховаються, або з лютістю нападають на людей та інших тварин. Хворі на сказ лисиці в більшості випадків спокійні, кволі і рідко нападають на людей. У собак, котів голос стає хриплим. Найбільш агресивні хворі кішки. Далі наступає стадія паралічу - опущений хвіст, нижня щелепа відвисає, слинотеча - найбільш характерні ознаки завершальної стадії хвороби.

Після укусу або іншого контакту з хворою твариною термін, відпущений для врятування людини, йде на хвилини та часи. Хвороба завжди закінчується смертю. Сучасна медицина поки що немає ефективних методів лікування сказу, його можна тільки попередити.

Для попередження сказу:

  • Не підходьте до диких тварин, до зовнішньо нездорової собаки, кішки. Хвора тварина частіше неагресивна, квола, напівпаралізована.
  • Уникайте будь-яких контактів з бродячими та дикими тваринами, навіть тими, що у даний момент не мають ознак захворювання, бо інфіковані тварини виділяють вірус, тобто стають заразними на 7-8 день до появи клінічних симптомів - агресивна поведінка, виражена слинотеча.
  • Не намагайтеся зловити тварин. Не гладьте їх, не беріть в руки. Слідкуйте за дітьми, розкажіть їм про небезпеку сказу.
  • При укусі, контакті з потенційно або очевидно хворою твариною уражене місце необхідно негайно промити водою з милом, обробити йодом або зеленкою та як можна швидше звернутися до лікаря, бажано в найближчий травмпункт. Кровотечу з рани зразу не зупиняйте, разом з кров’ю вимивається вірус сказу.
  • При усіх укусах з пошкодженням шкіри проводиться щеплення.
Лікар – хірург А. О. Тесленко, КНП «Новомосковський МЦ ПМСД»