Результати виборів у Новомосковську

На офіційному сайті Центральної виборчої комісії (ЦВК) вказано, що в округах Дніпропетровської області оброблено 100% протоколів і визначені переможці виборів.

На момент підготовки цього номеру було відомо, що суперечливими результати залишаються по кількох округах, у тому числі й по округу № 38 з центром у Новомосковську.

Менше з тим, той результат, який зараз зафіксований, може бути використаний для попереднього аналізу електоральних вподобань або намірів представити ці вподобання, якщо факт фальсифікацій буде підтверджений.

Оскільки наше видання є міською газетою, нам було цікаво подивитись на оприлюднені дані саме в Новомосковську, а не в цілому за округом. І уже за першим поглядом стали помітними деякі відмінності між тим, як голосували в місті та районах.

Результати виборів у Новомосковську

Мажоритарні кандидати

Якби результат виборів визначали лише голоси в Новомосковську, то переможцем став би раніше засуджений екс-мер Віктор Літвіщенко. Колишній заступник губернатора Вілкула Вадим Нестеренко опинився б на другому місці, а першу трійку кандидатів замикав би Руслан Калюжний, про чию кампанію ми написали на 6 шпальті.

До речі, округ № 38 є одним з небагатьох, де після реєстрації «знялись» 4 кандидати, у тому числі кандидат від Блоку Петра Порошенка, який уже проводив свою агітаційну /
кампанію.

Очевидно, якби в переліку кандидатів залишався представник президентської партії, кінцевий результат міг бути іншим, відмінним від округу і від визначеного по місту.

У будь-якому разі залишається високою вірогідність, що оприлюднені на сайті ЦВК дані не є остаточними і можуть бути оскаржені. А це, своєю чергою, може стати підставою для перерахунку голосів або відміни результатів виборів і призначення нових.

Уже наступного дня після голосування, 27 жовтня, відбулась протестна акція з гаслами «Не дамо сфальсифікувати вибори!». Активісти звинувачували Вадима Нестеренка у фальсифікаціях та масовій скупці голосів.

Після цього відбулося зібрання прихильників Вадима Нестеренка. Для мешканців міста ці зібрання називали Майданом та Антимайданом за аналогією з подіями взимку 2013-2014 року.

Кінцеві вимоги протестів, які задовольнили б кожну зі сторін, чітко озвучені не були.

Ми будемо відстежувати цю ситуацію та повідомимо про розвиток подій.

Результати голосування по одномандатному мажоритарному виборчому округу
Результати голосування по одномандатному мажоритарному виборчому округу

Перемога демократичних сил

Якщо дивитися розподіл голосів виборців по дільницях як області, так і власне Новомосковська, то можна побачити, що на багатьох із них найбільшу кількість голосів отримала політична партія «Опозиційний блок». Цей результат експерти оцінюють по різному.

Тижневик «Фокус» зазначив, що «в очах мільйонів мешканців південного сходу все почалось ще на Майдані. Янукович був поганим, але при ньому була хоч яка-небудь стабільність», тож люди «засумували за старим режимом». Деякі користувачі соціальних мереж навіть зазначали, що такий успіх колишньої Партії регіонів може свідчити про високий рівень сепаратистських настроїв.

Заступник губернатора Дніпропетровської області Святослав Олійник також відзначив на своїй сторінці, «що дніпропетровський виборчий штаб Блоку Петра Порошенка був викуплений Вілкулом та на окремих округах Кривого Рогу, Павлограда та Дніпропетровська грав у відверті піддавки з Опозиційним Блоком» і «наслідком таких ігор став безпрецедентний результат сил реваншу на Дніпропетровщині, фактично перетворивши патріотично налаштовану область в плацдарм тих сил, які практично задушили країну рік тому».

Проте більш детальний розгляд ситуації дозволяє переконатися, що все не так вже й погано. І насправді більшість голосів в Новомосковську отримали демократичні сили. Щоб кожен також міг в цьому пересвідчитися, ми побудували мапу виборчих дільниць Новомосковська, на якій відображено різницю в кількості голосів між прибічниками минулої коалціції Верховної ради за часів В. Януковича та демократичними силами, які пройшли до нового складу парламенту. Інакше кажучи, ми склали разом кількість голосів виборців, які були віддані за Блок Петра Порошенка, ВО «Батьківщина» та політичну партію «Самопоміч» та відняли голоси за «Опозиційний блок», Комуністичної партії та партії «Сильна Україна». Як можно побачити - на більшості дільниць перемогу отримали саме демократичні сили.  Вибороти більше на 30 голосів колишнім регіоналам вдалося тільки на дільниці по вулиці Радянська, де розташована місцева рада. По більшості дільниць перемогу отримали політичні сили, які нині домовляться про створення коаліції, із відривом від 5 до 179 голосів.

Мапа різниці голосів, відданих за представників минулої влади та демократичні сили, які потенційно створять коаліцію
Мапа різниці голосів, відданих за представників минулої влади та демократичні сили, які потенційно створять коаліцію

Голосування за партійні списки

За кількісними показниками перемогла партія «Опозиційний блок», хоча порівняно з парламентськими виборами (у якості Партії регіонів) з 2012 року втратила більше 12% голосів (23,2% - 2014 рік, 35,31 – 2014 рік).

Комуністична партія отримала нищівну поразку, скотившись з 24,88% до ледве прохідних 5,8%. «Батьківщина» мала 14,5%, а цього року навіть не перетнула 5%-й бар’єр.

Очевидно, такі результати є не лише демонстрацією загальноукраїнського рейтингу цих політичних сил, але наслідками діяльності (або бездіяльності) місцевих осередків, їх лідерів й публічних представників.

Натомість партії, які можна віднести до демократичного спектру (Блок Петра Порошенка, «Народний фронт», «Самопоміч»), в сумі отримали 39% голосів.

Результати голосування за політичні партії
Результати голосування за політичні партії

Результати по Україні

За результатами виборів до парламенту проходить 6 партій: Народний фронт, Блок Петра Порошенка, «Самопоміч», Опозиційний блок, Радикальна партія та «Батьківщина».
«Свободі» не вистачило кілько десятих відсотка, щоб подолати 5%-й бар’єр.

У новій Верховній Раді буде на 27 депутатів менше, оскільки своїх «мажоритарників» не матимуть окуповані території Криму та Донецької й луганської областей.

На момент обробки 99.92% всіх протоколів було відомо, що підведення попередніх 100% підсумків голосування на парламентських виборах в електронному вигляді затримується через один округ - №59 в селі Марьїнка Донецької області.

Також голова ЦВК Михайло Охендовський заявив, що Центральна виборча комісія може зобов’язати як мінімум дві окружні комісії перерахувати голоси на окремих виборчих дільницях.

«Вже зараз у ЦВК є підстави зобов’язати відповідні окружні виборчі комісії провести повторний підрахунок голосів на окремих виборчих дільницях, щодо яких у нас є суперечливі дані», - сказав голова ЦВК. 

За його словами, у протоколах дільничних комісій, поданих у ЦВК окружними комісіями в паперовому вигляді, і протоколах, наданих кандидатами в народні депутати, представлені абсолютно різні дані.

Голова ЦВК не сказав, про які саме округи йдеться.

Нова коаліція, про яку домовляються «Блок Петра Порошенка», «Народний фронт» та «Самопоміч» може скласти щонайменше 250 депутатів.

27 жовтня президент Петро Порошенко провів перші зустрічі з Арсенієм Яценюком та Андрієм Садовим щодо формування коаліції. Андрій Садовий вже поспішив заявити, що це були неофіційні перемовини.

Разом президентська партія може сформувати найбільшу фракцію у 130 обранців.

При цьому щонайменше десяток мажоритарників балотувались як самовисуванці, проте їх активно підтримувала президентська партія.