Суд визнав інформацію, розміщену в «Новомосковській правді», недостовірною

Апеляційний суд Дніпропетровської області підтвердив рішення Новомосковського міськрайонного суду, яким було встановлено, що головним редактором газети «Новомосковська правда» Вадимом Червоноштаном була розповсюджена недостовірна інформація щодо Віталія Криші та його підприємства «Модуль-91».

Суд визнав інформацію, розміщену в «Новомосковській правді», недостовірною

Недостовірна інформація

Суд вирішив визнати інформацію недостовірною та такою, що порочить честь, гідність та ділову репутацію Віталія Криші, зобов’язати Вадима Червоноштана спростувати поширену ним інформацію, стягнути з Вадима Червоноштана на користь Віталія Криші 1 тисячу гривень моральних збитків та стягнути на користь держави судовий збір.

У рішенні Новомосковського міськрайонного суду вказано,  що «суд вважає доведеним та встановленим факт того, що висновки автора статті ОСОБА_3 (головний редактор газети «Новомосковська правда» - прим. ред.) не ґрунтуються на отриманих ним даних з міськради, як і не відповідають виступам народних депутатів під час проведення 23-ї сесії Новомосковської міської ради 6-го скликання, оскільки з наданих відповідачем пояснень та доказів не вбачається, що ця інформація була підтверджена, а тому являється недостовірною оскільки не відповідає фактичним обставинам, та підлягає спростовуванню на підставі ч. 6 ст. 277 ЦК України, згідно якої спростування недостовірної інформації здійснюється незалежно від вини особи, яка її поширила».

Також «суд вважає, що порушено право позивача на повагу до його честі, оскільки в своїй статті ОСОБА_3 (головний редактор газети «Новомосковська правда» - прим. ред.) надав негативну соціальну оцінку позивачеві, як директору ТОВ «Модуль-91».

«Виходячи з вищевикладеного суд вважає за необхідне стягнути 1 000,00 в рахунок відшкодування моральної шкоди з ОСОБА_3 (головний редактор газети «Новомосковська правда» - прим. ред.), як з особи, яка безпосередньо є автором статті, яка є предметом даного позову», - зазначено у рішенні суду.

Відомо, що Апеляційний суд Дніпропетровської області в ухвалі від 2 березня 2015 року рішення Новомосковського міськрайонного суду залишив без змін, незважаючи на апеляційну скаргу Вадима Червоноштана.

«Розглянувши справу в межах доводів скарги колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення та скасування рішення суду. Рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 15 січня 2015 року залишити без змін», - вказано в ухвалі Апеляційного суду Дніпропетровської області.

Володимир Коваленко, представник Віталія Криші в суді від імені Дніпропетровського обласного об’єднання Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), прокоментував висновки суду двох інстанцій.

«Рішення уже набрало законної сили і нами подана заява про видачу виконавчого листа. Протягом найближчих днів він має бути готовий», - зазначив Коваленко.

«Суд встановив, що інформація Червоноштана була недостовірною. І депутат Роман Лєбєдєв на судовому засіданні підтвердив, що не говорив на сесії того, що йому приписав Червоноштан. І це підтверджував відеозапис сесії», - підкреслив представник позивача.

«У засіданнях доходило до абсурду. Лєбєдєв підтвердив, що він не казав того, що йому приписують. Це підтверджує й відеозапис сесії. Тобто Червоноштан у своїй статті розмістив завідомо неправдиві факти. І це уже доведено судом», - наголосив Володимир Коваленко.

Крім цього, представник позивача вважає, що за результатами розгляду цієї справи проти Вадима Червоноштана можливі ще судові позови.

«За результатами цієї справи ще можна 4-5 позовів подати. Озвучене в дебатах дає для цього підстави. Судова практика говорить, що якщо в ході судового засідання був озвучений той чи інший факт, а інший учасник процесу вважає, що це брехня, це може також бути підставою для позову проти поширення недостовірної інформації. На нашу думку, Вадим Червоноштан і в дебатах та письмових запереченнях подавав недостовірну інформацію», - говорить Володимир Коваленко.

Віталій Криша, який виграв справу щодо захисту своєї честі, гідності та ділової репутації вважає, що цей судовий процес був принципово важливим, оскільки ЗМІ, поширюючи ту чи іншу інформацію, прямо або опосердковано впливають на життя людей.

«Червоноштан,  даючи неправдиву інформацію, грається з життями людей. Відомий інцидент, коли після однієї з його публікацій, молода дівчина ледве не закінчила життя самогубством. Про мої негаразди після його статті я уже говорив. Це - долі людей. До цього не можна ставитись безвідповідально», - зазначив воїн-афганець Віталій Криша.

Зараз він вважає, що затримок із виконавчою службою не буде, оскільки ситуація в країні змінилась.

«Виконавча служба буде працювати. Зараз не той час, щоб аж так порушувати закон. У правоохоронних органах зміни є. Вони почали боятись явно неправосудних вчинків», - підкреслив він.

Нагадаємо, у № 23 «Новомосковськ сьогодні» від 24 квітня 2013 року ми розповідали, що у газеті «Новомосковська правда» № 39 від 09.05.2012 р. була надрукована стаття «На сесії міської ради», де фактично Віталія Кришу було звинувачено в тому, що його підприємство «Модуль-91» на безальтернативній основі за кошти з бюджету начебто отримало  право  встановлення дитячих майданчиків.

Однак ветерани Афганістану вирішили не залишати такі звинувачення без покарання.  На захист честі, гідності та ділової репутації свого побратима  Дніпропетровське обласне об’єднання Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) подало до Новомосковського міськрайонного суду позов. В інтересах члена спілки, учасника бойових дій Віталія Криші, було поставлено вимогу про спростування недостовірної інформації  та про відшкодування моральних збитків. 

Опосередковано до конфлікту між газетою та воїном-афганцем була залучена й міська влада в особі мера Сергія Мороза. Звинувачуючи Віталія Кришу у використанні бюджетних коштів без конкурсу, головний редактор «Новомосковської правди» самостійно розмістив у своїй газеті оголошення про  зовсім «інший» конкурс.

Тоді Віталій Криша пояснив, наскільки важливим для нього був захист честі, гідності та ділової репутації.

«Ветерани Афганістану, в тому числі і я особисто, маємо загострене відчуття справедливості і вважаємо, що чесне ім’я людини, репутація – це найцінніше, що може бути.  І точно більш цінне, ніж будь-які матеріальні збитки. Зрештою, після нас залишається саме наше ім’я і яким його запам’ятають, залежить від кожного з нас», - сказав він.

Незаконність діяльності газети

Активіст Новомосковська Віктор Пробачай також знаходиться у судовому процесі з газетою «Новомосковська правда». У даному контексті цікавою є інформація, що, за його даними, колективне підприємство «Редакція газети «Новомосковська правда» не має легітимної реєстрації.

«Газетою «Новомосковська правда» керує колективне підприємство. За даними, реєстраційної служби, які ми витребували під час судового засідання, відсутня легітимна реєстрація цього підприємства. Відсутній колективний договір, не посвідчені підписи колективу», - вказав Віктор
Пробачай.

«Виявилось, що газета працювала в незаконний спосіб, поширювала інформацію, у тому числі недостовірну, про багатьох фізичних осіб, у тому числі й мене. Я вважаю, що це просто неприпустимо», - наголосив він.

На питання, якою є кінцева мета його судових справ, Віктор Пробачай вказав, що газета «Новомосковська правда» має служити городянам та надавати достовірну інформацію про життя міста.

«Наша кінцева мета – не закрити газету. Наша мета – припинити діяльність юридичної особи «Колективне підприємство газета «Новомосковська правда», яке займається дезінформацією. А газета може перейти у комунальну власність Новомосковської міської ради як головного засновника та почати служити городянам й надавати достовірну інформацію», - вважає він.