Творимо історію разом – нові назви вулиць Новомосковська!

Люди, як правило, прагнуть уникнути змін. Проста звичка та традиційна для більшості українців конформність, часто не дають поглянути на ситуацію ширше і прихильно поставитись до можливості творити історію власного міста. Однак, з набуттям чинності Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» зміна назв населених пунктів, вулиць та інших топонімів стає доконаним фактом. Зараз питання у тому, наскільки відповідатимуть зміни вподобанням та прагнен ням сучасної територіальної громади.

Творимо історію разом – нові назви вулиць Новомосковська!

У Новомосковську у відповідності з законом можуть змінити назви близько 30 вулиць з понад 235, які є у місті.  Щоб палкі дебати з цього приводу мали конструктивний підсумок, міською радою створено комісію з перейменування вулиць. Наразі до розгляду ще приймаються пропозиції від зацікавлених громадських організацій та активних громадян, беруться до уваги поради істориків та науковців.

Обговорили це питання і на розширеному засіданні громадської ради при виконавчому комітеті Новомосковської міської ради, яке відбулося 30 червня поточного року.

Оскільки Новомосковськ увійшов до переліку історичних міст України – управління культури та туризму пропонує повернути історичні назви вулиць в центральній частині міста, створивши кілька осередків туристичної привабливості. Багата історія Новомосковська дає широкі можливості у створенні образу історичного культурного центру, адже перша письмова згадка про місто Самар датується ще 1576 роком, і з того часу багато визначних подій відбулося на цій території.

Сприяє розвитку туризму і перлина дерев’яної монументальної архітектури Свято-Троїцький собор,  який прагнуть визнати об’єктом світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Однак, виявляється, у нині діючих назвах міста не згадується ні Яким Погрібняк – людина, яка збудувала храм, ні більшість видатних громадян Новомосковська, які фактично створили наше місто.

Увіковічити імена героїв, які загинули за незалежність України у сучасній визвольній боротьбі Громадська рада пропонує у назвах вулиць радянської забудови, де відсутні історичні назви. Новомосковськ вже втратив 10 своїх синів на полях АТО, їхні імена гідні вшанування новими поколіннями мешканців нашого міста.

Громадські організації наполягають переважно на нейтральних назвах – Грушева, Тіниста, щоб не довелось перейменовувати у майбутньому.

Голова Новомосковського осередку ВУТ «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка Емма Олексіївна Шаповалова наголосила на необхідності все ж зберегти вікові цінності: «Хай наше місто буде історичною пам’яткою! Обов’язково повинні бути вулиці і Вишнева, і Калинова, і Яблунева, якщо там навіть не має жодної вишеньки – ми посадимо і вони виростуть! Але щоб серед цього квітучого саду збереглася історична цінність нашого міста! Необхідно, щоб ми могли, як факел, передати нашим нащадкам, хто ми є. Чим Новомосковськ відомий в усьому світі? Це наш Собор, але навіть назву площі Соборна ми досі ігноруємо – площа Перемоги. Там треба встановити пам’ятні знаки Якову Легкоступу, Іовникію Вахніну, Олесю Гончару,  Кирилу Павловському. Скажімо, буде вулиця Сарми-Соколовського, хто він такий? Його увесь світ знає, а ми не знаємо. Це - бандурист, поет, художник, який спромігся створити ансамбль бандуристів у ГУЛАГу. Володимир Боровиковський -  письменник, керівник художньої самодіяльності, будував Новомосковську міську центральну лікарню, за збереження якої ми зараз боремось. Композитор та художник Прокопій Левандовський. Ось, де пам’ять, ось хто уособлює славу нашого міста!».

Емма Олексіївна вважає за доцільне провести свята вулиць – обговорити з мешканцями, які були історичні назви, ким були люди, на чию честь планують назвати ці вулиці, щоб ми, новомосковці, усвідомлювали значення видатних постатей історії нашого міста і пишались цим.

Найбільше дебатів точилось навколо назви центральної площі, яка нині носить ім’я вождя світового пролетаріату. У дорадянські часи площа називалась Вокзальна, але зараз це абсолютно не актуально – центральна площа міста повинна уособлювати головні прагнення мешканців населеного пункту, адже тут проходить більшість масових зібрань, свят, мітингів.

Пропонується кілька назв, серед найпопулярніших: Європейська, Героїв, Дружби.

Дехто переймається значними витратами на перейменування вулиць, але насправді це - міф. Згідно з чинним законодавством, тривалість процедури перереєстрації  необмежена в часі. Мешканці вулиць, назви яких буде змінено, можуть проходити перереєстрацію будь-коли: під час заміни паспорта, оновлення фотокарток, зміни прізвища, тобто коли у людини виникає потреба звернутись до паспортиста. Довідки про перейменування тієї чи іншої вулиці міськвиконком видаватиме безкоштовно. Міграційна служба України печатки у паспорти про зміну адреси, теж ставитиме безкоштовно.

Зміна поштової адреси не є підставою для того, щоб переробляти свідоцтво на право власності чи перереєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.

Витрати місцевої влади фактично обмежуються коштами на заміну табличок на початку та в кінці вулиці – у багатьох місцях це вже давно час зробити.

Шановні земляки, давайте долучатись до створення нового образу нашого улюбленого міста, зараз саме від нас залежить, яким стане Новомосковськ вже у найближчому майбутньому! Зараз саме той момент, коли наша точка зору важлива і вона буде врахована – якщо ми, звісно, висловимо її.