У новомосковському музеї поповнення колекції

Колекція Новомосковського міського історико-краєзнавчого музею імені Петра Калнишевського поповнилась цінними полотнами нашого земляка, відомого українського поета, бандуриста, художника, отця Миколи Сарми-Соколовського.

У новомосковському музеї поповнення колекції

Три картини – портрет Т. Г. Шевченка, портрет козацького полковника М. Кривоноса та мальований тризуб Організації українських націоналістів – зберігались у колекції відомого українського політичного і громадського діяча, публіциста Павла Дорожинського у м. Київ.

Микола Сарма-Соколовський народився в родині священика. Навчався в Миргородській художньо-керамічній школі імені Миколи Гоголя. В Миргороді перейняв гру на бандурі від кобзаря Івана Яроша, з яким кобзарював.

В 1929 р. арештований Дніпропетровським ГПУ.

На початку 1930 р. засуджений на 5 років заслання на Соловки за причетність до Спілки української молоді (покарання відбував в Карелії).

У 1942 р. навчався на Пастирських курсах Української Автокефальної Православної Церкви, єпископом Мстиславом рукоположений в диякони, а єпископом Сильвестром — у священики.

Був пов’язаний з підпіллям ОУН.

Наприкінці 1944 р. знову арештований кадебістами, але втік при перевезенні в’язнів. Приєднався до підпілля ОУН і активно діяв у ньому понад два роки.

У травні 1948 р. потрапив у засідку кадебістів, трибунал засудив його до страти. Сидів у камері смертників 15 років. Далі розстріл замінили на 25 років ув’язнення.

На каторзі сам виготовив собі бандуру (а згодом ще кілька), грою та співом розважав друзів-каторжан. Згодом навчив їх кобзарського мистецтва, спершу таємно, а потім (після смерті Сталіна) уже дещо вільніше. Спільно політв’язні виготовили ще кілька бандур і створили ансамбль бандуристів ГУЛАГу м. Інти. В цьому ансамблі серед інших грав Степан Мацура, а керував ним згодом бандурист Олег Гасюк.

Після звільнення у 1961 році Сарма-Сокловський ще довгий час перебував під наглядом КДБ. У 1974 році він переїжджає до Новомосковська, де продовжує активну діяльність: створює гурт бандуристів, сприяє створенню товариства «Просвіта», бере участь у відкритті української православної церкви Київського патріархату. З 1999 року член Спілки письменників України, з 2000 року  - лауреат Міжнародної премії фонду Т. Шевченка.

Помер у Новомосковську у 2001 році, похований на Воронівському кладовищі.

Отець Микола Сарма-Соколовський мав надзвичайний художній дар, його картини зберігаються у багатьох музеях та приватних колекціях України та світу. Художник любив дарувати свої полотна друзям та однодумцям. Так, у 90-х роках він подарував декілька своїх робіт Павлу Дорожинському. У березні минулого року Павло Миколайович Дорожинський залишив цей світ, а його доньки Лариса та Оксана Струк після смерті батька вирішили подарувати полотна Сарми-Соколовського Новомосковському музею. Цей дарунок – велике надбання у скарбниці духовності Присамарського краю.

Колектив Новомосковського історико-краєзнавчого музею ім. П. Калнишевського