У Новомосковську відкрито пам’ятну меморіальну дошку Анатолію Джусову

21 листопада 2014 року у Новомосковську на подвір’ї гімназії № 3 відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки Почесному громадянину міста, історику, краєзнавцю, кандидату технічних наук –  Джусову Анатолію Боніфатійовичу.

У Новомосковську відкрито пам’ятну меморіальну дошку Анатолію Джусову

Від імені жителів міста до присутніх звернувся міський голова Сергій Мороз.

«Сьогодні у Новомосковську визначна подія – ми відкриваємо меморіальну дошку Джусову Анатолію Боніфатійовичу. Людині, яку ми з вами дуже добре знали. І яку втратили у цьому році. Це, безперечно, непоправна втрата. Бо хоч і кажуть, що незамінних не буває. Але у випадку з Анатолієм Джусовим – це виняток із правил. Замінити його немає ким. Тому що такі люди – справжні самородки, не схожі на інших. Антатолій Джусов - унікальний історик-краєзнавець, якого по праву називають літописцем Новомосковська. Ми знали його як людину, безмежно закохану у рідне місто, патріота Новомосковська з великої літери», - зазначив міський голова.

Сергій Мороз підкреслив, що за  величезну пошукову роботу, присвячену історії Новомосковська і Присамар’я Анатолію Боніфатійовичу було присвоєно звання «Почесний громадянин міста» (посмертно).

«Я щасливий з того, що мені довелося спілкуватися і співпрацювати з цією унікальною і світлою людиною, закоханою у свою справу. Сьогодні видатний історик-краєзнавець сам стає частиною історії Новомосковська, однією з її кращих сторінок. Впевнений, що світла пам’ять про Анатолія Боніфатійовича назавжди залишиться в серцях вдячних новомосковців», - підсумував міський голова.

Від імені жителів міста до присутніх звернувся міський голова Сергій Мороз.
Від імені жителів міста до присутніх звернувся міський голова Сергій Мороз.

Перед присутніми виступив доктор історичних наук, активний науковець-дослідник і публіцист, Почесний громадянин міста Іван Сергійович Стороженко. Він зазначив, що життєвий та науковий шлях Анатолія Джусова є взірцем для майбутніх поколінь. Він  посідає гідне місце в когорті великих земляків, які так багато зробили для рідної землі. Завдяки його самовідданій праці було зібрано по зерняках, обґрунтувано і висвітлено сторінки історії нашого міста від найдавніших часів до сьогодення.

Син Анатолія Боніфатійовича, Олексій Анатолійович подякував міській владі та управлінню культури і туризму за таку честь. 

Президент гімназії № 3 Максим Кулик виступаючи від молодого покоління наголосив про необхідність збереження історичного та культурно зв’язку поколінь.

Право відкрити меморіальну дошку було надано міському голові Сергію Морозу та Президенту гімназії № 3 Максиму Кулику.

Право відкрити меморіальну дошку було надано міському голові Сергію Морозу та Президенту гімназії № 3 Максиму Кулику.
Право відкрити меморіальну дошку було надано міському голові Сергію Морозу та Президенту гімназії № 3 Максиму Кулику.

Довідково. Анатолій Боніфатійович Джусов народився і виріс у місті Новомосковську. З 1946 р. навчався у міський школі №3. А з 1956 року жив, навчався і працював у місті Дніпропетровську, але зв’язку з рідним містом не втрачав. Металург за фахом, краєзнавець-історик за покликом любові до рідного краю. Мав дві вищі освіти, вчену ступінь кандидата технічних наук. Автор 52 винаходів, захищених авторськими свідоцтвами СРСР. Відзначений знаком «Винахідник СРСР». Автор численних наукових, літературних, краєзнавчих публікацій на сторінках часописів та газет.

Понад 18 років вів роботу у Державному архіві Дніпропетровської області, наукових фондах історичних музеїв, наукових бібліотеках. Знайдені свідчення лягли в основу написання ним книг «Історія Новомосковська», «Історичні пам’ятники, імена та пам’ятки Новомосковська».

Анатолій Боніфатійович був ініціатором і одним з організаторів Першої Новомосковської науково-практичної конференції у 2005 році «Історія міста Новомосковська, його околиць та поселень нижньої течії річки Самара». Його доповідь перед науковцями-історикам Дніпропетровська, Запоріжжя, Львова, Києва була розглянута спеціально створеною комісією фахівців-істориків.

Спираючись на його докази, міською радою була затверджена уточнена дата заснування міста Новомосковська – 31 серпня 1576 року.