Як пройшли вибори у Новомосковську

В Україні традиційно кожні поточні вибори називають найбруднішими за всю історію. Таке ж враження залишив по собі й виборчий процес з обрання депутатів місцевих рад у 2015 році. Незважаючи на поширений неконкурентний підхід до виборчої кампанії багатьох партій та кандидатів, кожні конкретні вибори відрізняються використаними технологіями та мають місцеву специфіку. Зараз, більше ніж за місяць після дня голосування, згадавши, як пройшла виборча кампанія, можна спробувати зробити певні висновки. Наприклад, наскільки ті, хто стали депутатами, представляють волевиявлення новомосковців. І наскільки мешканці міста готові їх контролювати.

Як пройшли вибори у Новомосковську

Полігон виборчих технологій

Новомосковськ двоє виборів підряд опиняється в епіцентрі скандалів. На парламентських виборах 2014 року до округу № 38 була прикута увага всієї країни. На виборах 2015 року у Новомосковську найдовше не могли встановити результати виборів міського голови, а день голосування наочно продемонстрував, які з брудних технологій були використані. 

 

Хліб насущний

Фактично ще до офіційного старту виборчої кампанії (початок за 50 днів до дня голосування) у місті активно проводили продовольчі ярмарки та продаж хліба за зниженими цінами. Усе було би прекрасно, якби не було у брендових кольорах партії «Опозиційний блок». Юридично це не можна було назвати підкупом виборців, бо кампанія на той час ще не почалась. Але таким чином формувалось хибне уявлення про представників цієї партії, як тих, хто чомусь зможе зберегти неринкову ціну на найосновніші продукти й після виборів.

Небезпека для виборців. Тепер, після виборів, люди, які купили картоплю дешевше й обрали представників цієї політичної сили, мають повне право поставити питання про систематичне проведення таких продуктових ярмарків.

Враховуючи, що вони навряд чи будуть, можна припустити, що найбільш соціально незахищені люди піддались обману й обрали не тих, хто пропонував дієві механізми облаштування життя міста.

 

Реєстрація клона

«Відродження України» - вигадана партія, за якою немає ані політичної програми, ані реальних людей. Менше з тим, реєстрація її суб’єктом виборчого процесу дозволила забрати близько 10 тисяч голосів у справжньої партії «Відродження» по всій області.

До речі, партія-клон не мала проблем з реєстрацією на виборах.

Небезпека для виборців. Головна небезпека – зниження довіри до виборчої системи в цілому аж по повного ігнорування виборів.

Людей просто обманюють і пропонують скористатись підробкою. Як уважно нам доводиться обирати товари на полицях, щоб відрізнити справжнє від підробки, так і виборцям довелось навчитись орієнтуватись у справжніх та підробних політичних силах. 

У Новомосковську один з кандидатів на посаду міського голови активно використовував таку технологію, як формуюче опитування
У Новомосковську один з кандидатів на посаду міського голови активно використовував таку технологію, як формуюче опитування

Хто на світі всіх миліший

У Новомосковську один з кандидатів на посаду міського голови активно використовував таку технологію, як формуюче опитування. На відміну від справжнього соціологічного опитування, у таких випадках питання сформульовані таким чином, щоб повідомити нову інформацію, а не зробити зріз суспільних настроїв.

Наприклад, «чи знаєте ви, що Василь Пезник відремонтував цю дорогу?» або «чи відомо вам, що Василь Пезник розробив суперстратегічну програму?». Люди, які раніше навіть не чули цього імені або нічого не знають ні про дорогу, ні про програму, таким чином можуть про це дізнатися. Навіть якщо ні дороги, ні програми у кандидата не було й немає.

Небезпека для виборців. Сформоване таким чином хибне враження про кандидата може серйозно спотворити політичний ландшафт. У крайніх випадках, припустімо, кандидата-сепаратиста можуть представити, як людину, як завжди обстоювала територіальну цінність держави та повагу до міжнародних правових норм. Відповідно, після обрання такого кандидата виборцям доведеться нести солідарну відповідальність за його дії а, крім глибокого розчарування, ще й жити в умовах викривленої дійсності.

 

Недопущення до реєстрації кандидатів та партій

Це підвид застосування брудних технологій, який у більш широкому розумінні називають адмінресурсом. Специфіка цієї кампанії полягала у тому, що адмінресурс спільно використовували партії БПП та Опозиційний блок, на що неодноразово вказували експерти.

Наприклад, партія «Відродження» та кандидат на посаду міського голови від цієї політичної сили втратили кілька тижнів на боротьбу в судах замість проведення виборчої кампанії. Рішення комісії про відмову в реєстрації були визнані незаконними. Але суди в Україні часто приймають рішення, яке далекі від законності.

Небезпека для виборців. Усунення політичної сили з виборчого процесу позбавляє громадян мати своїх представників і, відповідно, захищати свої інтереси.

Із 13 зареєстрованих повідомлень лише 3 стосуються періоду до дня голосування
Із 13 зареєстрованих повідомлень лише 3 стосуються періоду до дня голосування

Правопорушення

За кількістю звернень до місцевого управління Міністерства внутрішніх справ може здатись, що сама виборча кампанія відбулась гладко та практично без правопорушень. Із 13 зареєстрованих повідомлень лише 3 стосуються періоду до дня голосування.

Повідомлення 29 вересня було про забруднення двох білл-бордів із кандидатом на посаду міського голови Сергієм Морозом, 30 вересня звернулись із повідомленням до міліції зібрання 30 громадян в зв’язку із незгодою з рішенням виборчої комісії виборчого округу № 38 щодо виключення 34 осіб із списків кандидатів від партії «Зелених» на підставі недостовірно заповнених декларації про доходи. Об 11.35 громадяни розійшлись.

І 13 жовтня до міліції надійшла заява, що з 28.09.2015 по 07.10.2015 члени Новомосковської міської виборчої комісії перешкоджали заявнику його конституційному праву, як громадянину України, бути обраним на посаду Новомосковського міського голови.

День виборів у Новомосковську прояснив, яка саме технологія застосувалась на цих виборах і навіть став прикладом її «успішного» використання
День виборів у Новомосковську прояснив, яка саме технологія застосувалась на цих виборах і навіть став прикладом її «успішного» використання

День виборів

День виборів у Новомосковську прояснив, яка саме технологія застосувалась на цих виборах і навіть став прикладом її «успішного» використання.

 

Псевдоекзит-поли

На виході з виборчих дільниць у Новомосковську стояли люди, які начебто проводили екзит-пол від імені видання «Полезная газета», повідомляла прес-служба партії «Відродження».

До лже-соціологів підходили виборці, які з власної ініціативи представлялись, називали своє прізвище, ім’я, по-батькові та домашню адресу, не зазначаючи при цьому, за яку партію або кандидата вони голосували.

Люди, які нібито проводять екзит-пол, також не питали, за кого був відданий голос. На листах для екзит-полу, які вдалось зафіксувати на фото, навіть не було полей для позначки, за кого був відданий голос.

Вказівником для отримання відмітки у лже-соціологів був пакет «Опозиційного блоку».

«На нашу думку, має місце реалізація масштабної схеми з підкупу виборців, яка полягає в тому, що справжньою метою знаходження у ділянок представників «Полезной газеты» є перевірка явки осіб, які заздалегідь дали свою згоду на отримання винагороди за свій голос», - вказували юристи штабу партії «Відродження» в Новомосковську.

Відомо, що засновником «Полезной газеты» є уже обраний депутат Новомосковської міської ради від «Опозиційного блоку» Александрович Андрій Володимирович, який офіційно ніде не працює.

Як пізніше вдалось з’ясувати, ті, хто відмічався про власне голосування, попередньо отримували продуктові набори і давали свою згоду на отримання винагороди за голос на виборах.

Також відомо, що законами України покарання за підкуп виборців передбачено не лише для тих, хто його здійснює, а й для тих, хто свій голос продає.

Враховуючи, що термін давності за такими правопорушенням досить тривалий, то люди, які продали свій голос, можуть бути притягнути до відповідальності й пізніше, а не лише в сам день голосування. Також вони можуть стати об’єктом шантажу з боку тих, хто їх голос купив.

У день виборів, 25 жовтня, до міліції надійшло 2 повідомлення про підкуп виборців під прикриттям екзит-полу, до прокуратури також була подана відповідна заява.

Враховуючи, що деякі учасники схеми підкупи зізнались, що їх голос коштував 200 грн, а на кожній дільниці достатньої було «купити» не більше 300 голосів, то легко можна підрахувати, що «перемога» будь-якої політичної сили у Новомосковську коштуватиме близько 60 тис доларів.

Для великий політичних проектів це не надто великі суми, а експеримент, проведений у Новомосковську, легко масштабувати на набагато більші території.

І немає на те ради, поки люди готові міняти своє виборче право на 200 грн. 

Крім цих звернень, у день виборів були ще 2, які стосувались отримання виборцем зіпсованого бюлетеню та перебування на дільниці громадянина у нетверезому стані.

Також відомо, що законами України покарання за підкуп виборців передбачено не лише для тих, хто його здійснює, а й для тих, хто свій голос продає
Також відомо, що законами України покарання за підкуп виборців передбачено не лише для тих, хто його здійснює, а й для тих, хто свій голос продає

Встановлення результатів

Коли почалось встановлення результатів виборів, до міліції посипались повідомлення, як із рогу достатку.

Із 13 зафіксованих звернень до міліції за весь період 6 були уже після дня голосування.

Наприклад, вказували, що голова виборчої дільниці № 120809 відмовляється видавати на руки спостерігачам протоколи результатів голосування з мокрою печаткою, що члени Новомосковської міської виборчої комісії відмовляються провести перерахунок голосів на посаду міського голови, посилаючись на втомленість.

27 жовтня звертались із заявою про те, що Новомосковська міська виборча комісія прийняла рішення про припинення роботи та перенесення засідання виборчої комісії на інший час.

Чомусь 27 жовтня надійшло повідомлення про те, що 22 жовтня виявлено друковану агітаційну листівку з завідомо неправдивою інформацію щодо кандидата на посаду голови міської ради цього міста від політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Рєзніка С.О. Через 2 дні після голосування, це, безумовно, було важливо.

Ще 2 заяви зафіксовані 14 і 15 листопада через порушення графіку роботи виборчої комісії та незакінчений підрахунок голосів, на думку заявників. 

 

Політичні вподобання

З огляду на те, що вибори 25 жовтня відбували у місцеві ради різних рівні, важливим є аналіз того, як обирали представників до Дніпропетровської обласної ради.

Якщо при обранні депутата міської ради люди часто орієнтуються на особисті якості кандидата, то на прийняття рішення щодо представника в раді вищого рівня часто впливає політичний бренд.

У встановлених результатах виборів до Дніпропетровської обласної ради цікавими є не лише політичні сили, що подолали 5%. Але й на яких дільницях по місту віддавали перевагу тій чи іншій партії і як голосували за тих, хто не подолав прохідного бар’єру.

Наприклад, партія «Соціалісти», отримуючи більш-менш рівномірно по всьому місту до 1% голосів, на дільниці 120822, яка знаходиться біля заводу Інтерпайп НТЗ набрала 2,73%, а на дільниці 120806 на вул. Червоноармійській 2, 41%.

«Свобода» явно мала суттєво більші шанси у центрі міста, а на дільниці 120803 навіть подолала 5% з результатом 5,05%. Але в цілому політичній силі це не допомогло, бо на більшості дільниць результат коливався від 1 до 2%.

У Опозиційного боку кидались в очі перекоси у результатах, особливо на сусідніх дільницях. Наприклад, на дільницях 120826 і 120827 результати були відповідно 29,95% і 49,04%. Отже, сусіди, очевидно, дотримуються діаметрально протилежних політичних поглядів. І цікаво, чи знайдуть спільну мову, аналізуючи, наприклад, чи достатньої є якість послуг з вивезення сміття чи обслуговування прибудинкових територій.

Президентська партія не змогла похвалитись переконливою перемогою. БПП тільки на дільниці 120822 показав результат 21,5%. На ще 5 дільницях результат коливався навколо 15%, а більшість дільниць демонструвала підтримку президентської партії на рівні від 5 до 10% тих, хто проголосував.

За УКРОП найактивніше голосували на 4 дільницях в центрі міста та на виборчих дільницях 120820 й 120826. Там за цю політсилу віддали від 15 до 19% голосів. На інших дільницях результат був більш-менш рівномірним: від 10% голосів.

Партія «Наш край» спрацювала точково. Дільниця 120823 – 10,12% і дільниця  120797 – 7,06%. На більшості дільниць результат коливався від 1% до 2%.

У «Відродження» результат був рівномірним по всьому місту.

Зате партія «Народний контроль» на 1 дільниці в лікарні набрала аж 11,54%, на відміну від усього міста, де підтримка коливалась від 0 до 2%.

Фейкова партія «Відродження України» на 5 дільницях отримала майже по 1,5% голосів. Натомість мешканці центру Новомосковська розібрались, де підробка, і на дільницях по вул. Радянській та Комсомольській не віддали жодного голосу.

За «Самопоміч» голосували теж переважно у центрі міста, а на дільниці в лікарні ця партія теж отримала свій найвищий результат – 7,69%.

Такий же результат на цій же дільниці й у Громадської сили. Ще на 3 дільниця – у межах 5%, а на всіх інших – від 1% до 2%.

Найбільше прибічників «Батьківщини» живе на дільниці 120822, де результат у цієї партії був 13,14%. На ще 4 дільницях партія отримала від 8-9%. Все інше місто дало підтримку на рівні 3-6%.

 

Місто без мера

Встановлення обраних депутатів відбувалось у конфліктній ситуації, про яку зараз можна додатково не нагадувати. Комітет виборців України навіть припускав, що вибори у Новомосковську можуть бути визнані не дійсними.

Наприклад, після виборів міська виборча комісія пішла відпочивати до 8:00 вівторка при тому, що не прийняла протоколи від усіх дільничних комісій. Такого, вказували в КВУ, не пам’ятали з часів масштабних фальсифікацій 2004 року.

Голова правління Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» Станіслав Жолудев підкреслював, що вибори в Новомосковську можуть бути визнані недійсними з причини саботування виборчого процесу з боку членів Новомосковського тервиборчкому.

«За інформацією міжнародних спостерігачів та представників партій та кандидатів, Новомосковська територіальна комісія не працює, повторний підрахунок голосів не проводиться. Ми маємо саботаж виборчого процесу. До речі, з аналізу результатів парламентських виборів 2014 року, єдина кримінальна справа, яку було порушено в Дніпропетровської області, якраз стосувалась Новомосковська. Там був зафіксований підкуп виборців, за що винні понесли покарання у вигляді штрафу в сумі 5100 грн. При цьому члени комісії ніякого покарання не понесли і зараз саботують виборчий процес. Так що, гарячою точкою на виборчій карті області буде не тільки Дніпропетровськ, але й Новомосковськ. Не здивуюся, якщо вибори там будуть визнані недійсними», - говорив він.

Вибори, як ми знаємо, визнані дійсними.

Але питання з міським головою не закінчене.

Згідно з даними, оприлюдненими на ЦВК, переміг Віктор Літвіщенко з відривом від найближчого конкурента у 275 голосів.

Цьому передували рішення судів про перерахунок голосів.

Наприклад, Апеляційний адміністративний суд Дніпропетровської області скасував рішення Новомосковської міської ТВК про обрання самовисуванця Віктора Літвіщенка мером Новомосковська і зобов’язав тервиборчком перерахувати бюлетені на п’яти виборчих дільницях.

Це стало відомо 10 листопада, коли новообраний міський голова мав прийняти присягу і отримати відповідне посвідчення.

Позов, який задовольнив Апеляційний адмінсуд Дніпропетровської області, був поданий Вікторією Шиловою. Сама Вікторія Шилова як кандидат на посаду міського голови отримала символічні 666 голосів.

На момент підготовки цього випуску Віктор Літвіщенко досі не прийняв присягу міського голови.

Натомість обов’язки мера виконує секретар Новомосковської міського ради, яким депутати обрали Сергія Горошка.

На цей момент у Новомосковській міській раді відбулись 2 сесійні засідання, сформований та затверджений склад виконкому, призначені заступники міського голови та прийняті зміни до бюджету міста.

Як позначиться на життєдіяльності міста явний політичний конфлікт, можна буде побачити уже найближчим часом.

Поки що депутатам доведеться нести колективну відповідальність за стан доріг, проведення опалювального сезону, виплату заробітних плат бюджетникам тощо.